Nagy Csaba tárogatóművész a kuruc kor történetéről, illetve annak jellegzetes hangszeréről, a tárogatóról tartott előadást több gyulai általános iskolában, legutóbb a Magvető Református Általános Iskola gyülekezeti házában. A nyíregyházi zenész-pedagógus rendhagyó irodalomtörténeti, zenetörténeti, és zenei óráján megelevenedett a 17-18. századi irodalom, történelem és zene. A program az előadássorozat címével azonos, „Hej Rákóczi, Bercsényi magyar vitézek nemes vezéri… ” kezdető nóta dallamával indult.
Nagy Csaba tárogatóművész eredetileg történelem szakos tanárként kezdte, ekkor ismerkedett meg a tárogatóval, valamint a hangszer történeti és zenei múltjával. Ezután elvégezte a zeneművészeti főiskolát. Előadásában a történelem és a zene összekapcsolódik, amikor II. Rákóczi Ferenc szellemiségét megidézve megszólal a tárogató hangja.
A Gyulai Hírlapnak Nagy Csaba elmondta, a különleges hangú instrumentum a kuruc időkben napközben a csaták hangszere volt, este pedig a tábortüzek mellett szólalt meg.
- Az előadáson elsősorban olyan dallamokat hallhatnak a gyerekek, amelyekkel tanulmányaik során már találkozhattak, hiszen a kuruc korról történelemből, irodalomból, énekből is tanulnak. Az információkat, amelyeket a tárogatóról, illetve ezzel a történelmi időszakkal kapcsolatban hallanak, a későbbiek során hasznosíthatják is az órákon is – mondta el lapunknak Nagy Csaba.
A Rákóczi Tárogató Egyesület által szervezett előadássorozat városunkon kívül Békés megye számos településen is elhangzott. Az előadássorozat támogatója Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.