Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Figyeljünk oda, milyen sonkára, tojásra adjuk ki a pénzünket

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E./MTI • HÍREK • 2017. április 10. 12:50
Figyeljünk oda, milyen sonkára, tojásra adjuk ki a pénzünket
A boltban a címke, a piacon az eladó nyújthat kellő tájékoztatást

A húsvéti nagybevásárláskor érdemes átnézni a sonkák és a tojások jelölését, leginkább ezek alapján tájékozódhatunk a termék típusáról és minőségéről, például a minőség-megőrzési időről – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

 

Egészségünk érdekében sose kapkodjuk el a vásárlást

Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő

A húsvéti sonka mint megnevezés a nyers sonkáknál, a hőkezelt sonkáknál és a parasztsonkáknál használható. A termékek neve a címkén olvasható: a nyers sonkák esetében a nyers sonka, a hőkezelt sonkáknál a főtt sonka vagy sült sonka megnevezéssel találkozhatnak a fogyasztók.

Figyelembe érdemes venni azt is, hogy hagyományos pácolással, vagy pedig gyorspácolással készült-e a termék, továbbá azt is, hogy a jelölésen a füstölt, avagy a füstölt ízű kifejezés szerepel-e. Utóbbinál ugyanis – a keményfa égetése vagy a füstaroma légtérbe párologtatása helyett – közvetlenül juttatják az aromát a húskészítménybe. A Nébih szerint a hagyományos pácolt, füstölt sonka ízélményt keresőknek nem javasolt sem a gyorspácolt, sem a füstölt ízű jelzővel ellátott termékek választása.

Emellett a lejárati időt is érdemes ellenőrizni. Rossz jel, ha a sonka túl kemény, beszáradt, vagy ha nyomás nélkül levet enged.

A tojás is legyen tiszta, friss és ép, a dobozon minden esetben ellenőrizni szükséges a minőségmegőrzési idő lejáratát. 

Nem árt tudni, hogy a tojásokon szereplő kód első számjele a tartási technológiára utal (0 – biotartás, 1 – szabad tartás, 2 – mélyalmos, 3 – ketreces technológia), amit a származási ország betűjele és a termelő tízjegyű regisztrációs száma követ. A kistermelők jelölés nélkül árusíthatnak a helyi piacokon, tőlük szóban kérhetnek tájékoztatást az érdeklődők.

Tovább információk a Nébih Ételt csak okosan kampányának weboldalán (a www.eteltcsakokosan.hu) olvashatók.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)