Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Dr. Elek Tibor Kézjegye

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Gyula Televízió • HÍREK • 2011. szeptember 05. 13:00
Dr. Elek Tibor Kézjegye
Az irodalomtörténész, a kritikus, a szerkesztő
Dr. Elek Tibor

A Gyula Televízió Kézjegy című műsorában dr. Elek Tiborral készült interjú.

Dr. Elek Tibor 1962-ben született Nyíregyházán. 1986-ban szerzett magyar–történelem szakos diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. 1986 óta él Gyulán, évekig tanított az Erkel Ferenc Gimnáziumban, volt a Gyulai Hírlap főszerkesztője is, majd akadémiai ösztöndíjas. Kritikáit már az egyetemi évei alatt elkezdte írni, majd ezt a tanári pályával párhuzamosan folytatta.

Dolgozott a Békés Megyei Könyvtárban irodalmi osztályvezetőként, a Bárka főszerkesztőjeként. 2009-től munkahelye, a Bárka kiadója, a Békés Megyei Jókai Színház. Megalakulása óta elnöke a Körös Irodalmi Társaságnak. Hivatali munkájának egyik felét a könyvtár által kiadott Bárka szerkesztése teszi ki.

„(…) A békéscsabai Bárka folyóirat egykor volt szerkesztői körének prózai munkássága kiválóan mintázza azt, hogyan lehet a regionalitás elemeit felhasználva, a hatásviszony lehetőségeit akár alkotói műhelyként prezentálva korszerű, a kortárs magyar irodalom kánonjait is formáló szövegkorpuszt létrehozni. Valószínűleg jelentős szerepe van ebben Elek Tibornak, a folyóirat főszerkesztőjének is, akinek vállalt, többször kifejtett szerkesztői koncepciója az eltérő kánonok közelítése, a kortárs magyar irodalom eltérő köznyelveinek egymás mellé helyezése, egyfajta progresszív kánontörés céljából” – írja Németh Zoltán A posztmodern Viharsarok című írásában.

A másikat a könyvtár egyéb kiadványainak gondozása, irodalmi programjainak, rendezvényeinek megszervezése és lebonyolítása. Legnagyobb ilyen természetű munkája a 2000 nyarán, Békéscsabán és Gyulán Magyar líra az ezredfordulón, 2001-ben Magyar próza az ezredfordulón címmel megrendezett konferencia és lírafesztivál, illetve a 2003-as és 2005-ös Irodalmi Humor Fesztivál (és a hozzájuk kapcsolódó konferenciák).

2004-ben szerezte meg a doktor (Ph.D) tudományos fokozatot az erdélyi íróról, Székely Jánosról írott monográfiájának megvédésével. 2004–2008 között szerkesztette az Aradon megjelenő Irodalmi Jelen című folyóirat kritikai rovatát.

1983–84 óta publikál rendszeresen irodalomkritikákat, tanulmányokat, esszéket, publicisztikákat, irodalmi beszélgetéseket a hazai és a határon túli irodalmi folyóiratokban, napi- és hetilapokban.

 

Kötetei:

– Szabadságszerelem (Magatartások és formák a nyolcvanas évek kisebbségi magyar irodalmaiból), 1994. Kalligram Kiadó;

– Helyzettudat és önismeret (Magyarság és európaiság kérdései napjaink esszéirodalmában), 1997. Felsőmagyarország – Tevan Kiadó;

– Értékválasztás (Közéleti, politikai írások 1989-1998), Tevan Kiadó, 1999;

– Székely János (monográfia) 2001. Kalligram Kiadó;

– Fényben és árnyékban. Az irodalmi siker természetrajza. (Kritikák, tanulmányok, beszélgetések), Kalligram Kiadó, 2004.

– Árnyékban és fényben – Darabokra szaggatott magyar irodalom (2007. Kalligram)

– Magatartások és formák. Magyar irodalom Erdélyben tegnap és ma (Pallasz Akadémia, 2008).

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)