Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A megfázásról röviden

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • PR • MAGAZIN • 2021. január 13. 09:41
A megfázásról röviden
Ezekkel az immunerősítő finomságokkal te is megelőzheted a betegségeket

A téli hidegben többen megfáznak, és általában többen kapnak el baktériumos fertőzéseket is, mint tavasszal vagy nyáron. Ennek az az oka, hogy a lehűlt szervezetnek nagyobb energiabefektetés a kórokozók elleni védekezés. Ha egész évben támogatjuk az immunrendszerünket, akkor nem érhet meglepetés minket a hűvös hónapokban sem, de ha mégis elkapnánk valamit, gyorsabban és könnyebben győzhetjük le.

 

 

A különféle vitaminok mellett az étkezésünket is megtámogathatjuk olyan hatóanyagokkal, melyek szembeszállnak a kórokozókkal. Az sem kizárt, hogy épp egy finom desszert az, ami majd segít a náthából kilábalni. De, hogyan is lehetséges ez?

A megfázásról röviden

A megfázás vagy nátha esetén is vírusfertőzéssel állunk szemben, bár ezek többfélék lehetnek. A felső légutakat támadó mikroorganizmusok ez esetben gyógyszerrel nem orvosolhatóak, az antibiotikumok nem hatnak ellenük. Előfordulhat azonban szövődmény, úgynevezett bakteriális felülfertőződés, amikor az orrváladékban, a torokban elszaporodnak a baktériumok, és a gyulladás ráhúzódhat a tüdőre, orrmelléküregekre, gyerekeknél gyakran a középfülre. Ezeket már antibiotikummal szükséges lehet kezelni!

Egy évben akár 3-4 alkalommal is megfázhatunk, mivel a szervezet nem jegyzi meg ezeket a vírustörzseket, ezért nincs a nátha ellen védőoltás sem.

A megfázás mivel vírusos, így tovább is adható cseppfertőzéssel, tüsszentéssel, köhögéssel, fertőzött tárgy érintésével.

A megfázás tehát nem összekeverendő az influenzával, bár tüneteik sokszor hasonlóak. És persze szót kell ejtenünk a covidról is, hiszen egyetlen tüsszentés, fejfájás, vagy köhögés, és az ember egyből a legrosszabbra gondol. Jobb félni, mint megijedni, és jobb megelőzni a felsorolt kórokozók elszaporodását. Ez pedig csak jól felkészített immunrendszerrel lehetséges.

Alapvető immunerősítők, és védőanyagok

Az immunrendszer megfelelő állapota a megfázás, az influenza és a covid megelőzésében is kulcsfontosságú! A jól működő immunrendszer könnyebben és gyorsabban győzi le a kórokozókat, de gyakran meg is akadályozza szervezetbe jutásukat vagy szaporodásukat. Talán már unjuk is hallani, de tényleg egész évben figyeljünk oda a bélflóra védelmére, a D- és C-vitamin magas minőségű pótlására! Nem elég a napi ajánlott mennyiség, lehetőleg a dupláját szedjük, ha szeretnénk megelőzni a megfázást, az influenzát, vagy bármi mást.

Ezek mellett a vas, a cink és a szelén is hozzájárul a szervezet védekező folyamataihoz. A bejutó kórokozók hatástalanítására pedig olyan vírusölő orr- és szájüregi spray-ket alkalmazhatunk, mint a virostop gyógynövényes készítmény.

Immunerősítő finomságok? Íme pár ötlet!

Az, hogy kinek, mi számít finomságnak, elég eltérő. Van, akinek a finom dolgok hallatán az édességek ugranak be, míg másoknak a rántott hús, esetleg a pizza. A jó hír, hogy igazából szinte mindent el lehet készíteni immunerősítő formában!

Lényeges szabály, hogy kerüljük a cukrokat, és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat! Ezek zsírrá alakulnak, fokozzák az elhízás lehetőségét, a túlsúly pedig elég nagy kockázati faktor minden egyes betegség tekintetében, még abban is, hogy mennyire vagyunk ütőképesek a coviddal szemben. A baktériumok és gombák, mint fertőzések pedig cukorral táplálkoznak! Tehát, ha megbetegedtünk, nem árt mielőbb kiiktatni az édességeket, cukrot az étrendből. A desszerteket pedig alternatív, cukormentes formában készítsük el.

Immunerősítő finomságoknak számít minden hús, legfőképpen a vöröshúsok. Nem kell a zsírtartalmuktól félni, hiszen nem ezek a természetes állati zsírok okozzák az elhízást, hanem az említett szénhidrát. A legjobb, ha a húsok mellett fogyasztunk belsőségeket, pl.májat, zúzát, mert ezek telis-tele vannak vassal, vitaminokkal, és jó erőnlétet fognak adni. Természetesen isteni leves formájában is ehetjük a marha, sertés vagy vadhúst, de egy gyöngytyúkleves is telitalálat.

Ha pedig mindenképpen paníroznánk, a tojás a barátunk, de a fehérliszt nem, ezért inkább használjunk magliszteket! Nagyon finom a zabpehely bunda vagy a mandulaliszt ropogós is.

És, ha mégis kell az az édesség, hát van lehetőség immunerősítő desszertet is kreálni! Egyrészt használjuk az említett alapanyagokat, mint a maglisztek, de a túró is jó barátunk (pl.zabpehely+túró+méz+tojás+mandulaliszt bunda - kisütve kész a csodagombóc). Cukor helyett mézzel édesítsünk, savanyításra a gyümölcsök mellett használhatunk direktben aszkorbinsavat. És ne feledkezzünk meg a gyógynövényekről, melyek nemcsak felvértezik az immunrendszert, de különleges ízt is kölcsönözhetnek a sütinknek! Süssünk, vagy keverjünk az édességbe levendulát, kamillavirágot, vagy kasvirágot, a sós húsokat pedig feldobhatjuk kakukkfűvel, ami kiváló légúttisztító.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)