Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Együttműködési megállapodást kötött a Gál Ferenc Egyetem és a gyulai önkormányzat február 12-én a városházán, a VIII. Gyulai Felsőoktatás Napja konferencia keretében, a „Fenntartható városok – fenntartható közösségek” – SUSCOMNET elnevezésű nemzetközi hálózatépítő projekthez kapcsolódóan.
A megállapodást Dux László rektor és Görgényi Ernő polgármester írta alá. Elhangzott: az együttműködés keretében hálózati találkozókat szerveznek a város Európai Unió által támogatott projektje keretében. Az önkormányzat emellett vállalta, hogy elősegíti és ösztönzi az egyetemmel való nemzetközi kapcsolatfelvételt és az új együttműködési lehetőségek feltérképezését partnervárosaiban.
Az egyetem és az önkormányzat közös, Híd a múlt és a jövő között – Wenckheimektől az egyetemi oktatásig című konferenciáját Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök, az egyetem nagykancellárja nyitotta meg.
Beszédében hangsúlyozta: egy város számára különösen fontos a minőségi ipar és a felsőoktatás megléte, Gyula város mindkettővel rendelkezik.
Bejelentette: az egyetem „a társadalmi szolgálat még hatékonyabbá tétele érdekében” a napokban alapítja meg a gyermek- és ifjúságvédelmi tanszékét, amely tudomása szerint egyedülálló az országban.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója, az egyetem címzetes egyetemi docense köszöntőjében úgy fogalmazott: a Szeged-Csanádi Egyházmegye évekkel ezelőtt megmentőként érkezett a vármegyébe, miután számos felsőoktatási intézmény különböző okokból elhagyta a térséget.
Aláhúzta: az egyetem karai jelentős hatást gyakorolnak a térségre demográfiai, gazdasági, kulturális és tudományos szempontból is, és intenzív kapcsolatot ápolnak az őket befogadó településekkel.
Dux László Románia schengeni övezethez való csatlakozására utalva kifejtette: Gyula város kiszabadulva „kicsit több mint egy évszázados határ menti beszorítottságból” visszanyerheti kulturális, oktatási, egészségügyi és gazdasági kisugárzását.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgató főorvosa emlékeztetett: a kórház közel 180 éves története során csaknem mindig gyakorlóhelyként szolgált az ápolóképzésben. Hozzátette: ennek köszönhető, hogy az egészségügyi szakdolgozók utánpótlása „nem jelentett megerőltetést” az intézménynek.
Felidézte: a gyulai egészségügyi szakképzés jelentős mérföldköve volt a főiskolai szintű ápolói képzés elindítása 1992-ben; az egyetemi képzés bevezetése pedig tovább emelte az oktatás színvonalát. Mint mondta, a vármegyei kórházban „intelligens, megfelelően megfizetett, jó munkakörülmények között dolgozó ápolók végeznek munkát”.
Köszöntőjében arra is kitért, hogy az orvosi diagnózisok felállításában „már kopogtat a mesterséges intelligencia”, de az egészségügynek vannak olyan területei, ahol nem kiváltható az ember, ilyen az ápolói munka is.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A Gál Ferenc Egyetem jogelődje, a Gál Ferenc Főiskola 2017. január 31-én vette át a gyulai felsőoktatást, erre emlékezve január 31-ét a gyulai felsőoktatás napjává nyilvánították, és évente tudományos rendezvényt szerveznek a gyulai városházán, a helyi Egészség- és Szociális Tudományi Karon oktatott tudományterületekhez és képzési ágakhoz kapcsolódóan.
Az idei konferencián Bauer Barbara író Wenckheim Krisztina, az árvák és betegek oltalmazója címmel tartott előadást, Thúry Ferenc pszichiáter, pszichoterapeuta az evészavarok kulturális hátteréről beszélt, míg Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója, címzetes egyetemi tanár a történelmi egyházak szociokaritatív felelősségének megújulásáról értekezett.