Megnyitották a Magyar Nemzeti Levéltár Magyarul Európában című vándorkiállítását szeptember 7-én az MNL Békés Vármegyei Levéltárában. Az intézmény az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban elnevezésű programsorozathoz csatlakozott a tárlattal.
A kiállítás korabeli dokumentumok digitális másolatain keresztül mutatja be azokat a sorsfordító eseményeket, amelyek meghatározták az elmúlt évezred történelmét, valamint felidézi Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásának előzményeit és a folyamatot.
A tárlat történelmi jelentőségéről Szilágyi Sándor történész beszélt a megnyitón. Mint mondta, augusztus 20-án ünnepeltük a magyarság történetének kezdetét. Szent Istvánnak köszönhetően az országunk politikai formát öltött, ekkor kezdődött az államiság. A királyság felkerült Európa térképére, megindult a fejlődés is.
Hozzátette: az államiság kiépítéséhez fontos volt az írásbeliség, ezt a vándorkiállítás installációi is bemutatják az olyan témák mellett, mint a reformáció, a törökök hódítása vagy az 1956-os forradalom.
A tárlathoz minden befogadó intézmény hozzátesz három elemet, az MNL Békés Vármegyei Levéltárában a betelepítésekről, a folyószabályozásról, valamint a Kner Nyomdáról szóló installációkkal egészítették ki a kiállítást.
A rendezvényen kiegészítő programokkal is várták az érdeklődőket, akik a molinókon elhelyezett QR-kódokat beolvasva ismeretterjesztő játékokat érhettek el. A levéltárban bárki kipróbálhatta, milyen lúdtollal vagy írógéppel írni, bemutatták a pecsétviasz készítését, valamint a családfakutatás alapjaival is megismertették a jelenlévőket.