Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Az egyik legnagyobb hazai csendéletfestőnek nyílik kiállítása Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2024. szeptember 02. 14:00
Az egyik legnagyobb hazai csendéletfestőnek nyílik kiállítása Gyulán
Pentelei Molnár János Rippl-Rónai József elől nyerte meg az Állami Nagy Aranyérmet

Az egyik legnagyobb hazai csendéletfestő, a Gyulán elhunyt Pentelei Molnár János (1878–1924) alkotásaiból nyílik kiállítás szeptember 5-én a Kohán Képtárban, a tárlatot a Boda József magángyűjtő tulajdonában levő festményekből állították össze.

A kiállítóhelyet működtető Erkel Ferenc NKft. közleményében kiemelték, Pentelei Molnár János már életében elismert alkotó volt, több ösztöndíjat is nyert. 1915-ben Rippl-Rónai József elől nyerte meg az Állami Nagy Aranyérmet a Paprika csendélet című alkotásáért. Munkáit I. Ferenc József császár és király is kedvelte, számtalan alkotást vásárolt tőle a budai királyi palotába, bibliai témájú festményeit, oltárképeit egyházaknak adományozta.

A festő a Benczúr Gyula-iskolában tanult, később a Benczúr Társaság elnöke lett, és több képzőművészeti kiállítás kurátora volt. Pályája elején elsősorban az elesettekkel és szegényekkel foglalkozott, majd bibliai kompozíciókat festett. Rövid pályafutására portré-, életkép-, tájkép- és csendéletfestészete tette fel a koronát, általa vált népszerűvé korában és napjainkban is.  

Mindössze 46 évesen, ecsettel a kezében hunyt el a gyulai József Nádor Tüdőszanatóriumban 1924-ben. A kórteremben készült utolsó ismert műve, a Gyulai őszi táj kukoricatörés után.

Életútjának más Békés vármegyei vonatkozása is van: az építő felső ipariskolát elvégezve a mezőhegyesi kataszteri hivatalba került, ekkor gondolt arra először, hogy művész lesz. Felesége, alsó- és felsőeőri Kunos Adalberta úrnő szintén békési kötődésű: Orosházán született.

Pentelei Molnár János kedvelt, de egyúttal nem teljesen feltárt örökségéből külföldön ezernél több, idehaza néhány száz alkotás forog kézen, gazdagítja gyűjtők anyagát. Művei szerepelnek a Magyar Nemzeti Galériában, és megvásárolhatók aukciósházakban.  

Az alkotó halálának 100. évfordulója alkalmából összeállított kiállítási anyagot idén tavasszal Dunaújvárosban (a korábbi Dunapentelén, a festő szülőhelyén), majd Perkátán mutatták be. Gyulán több mint 40 festmény látható majd Boda József magángyűjtő kollekciójából, a tárlat kurátora Gyarmati Gabriella művészettörténész.

A 17 órakor kezdődő megnyitón Liska András, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője mond köszöntőt, majd Kónya István, Gyula város alpolgármester nyitja meg a kiállítást.

Az alkotások november 17-ig láthatók a Kohán Képtárban.

Összes cikk - lent (max 996px)
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)