A lakosság életminőségének javítása érdekében partnerségi együttműködést kötött csütörtökön a Békés Vármegyei Központi Kórházzal a vármegyei kormányhivatal – olvasható az intézmény honlapján.
Takács Árpád főispán a szerződés aláírásakor kifejtette: a megállapodás az egészségnevelést, a szűrőprogramok népszerűsítését szolgálja, és hozzájárulhat a térség demográfiai mutatóinak javításához.
Emlékeztetett: a kormányhivatal 2018-ban indította el a Közös érték az egészség elnevezésű szemléletformáló szűrőprogramját, amely a vármegye mind a 75 településére eljutott. Mint ismertette, a népegészségügyi főosztály munkatársai 698 rendezvényen több mint 8 ezer résztvevő egészségkockázat-becslését végezték el; 1433 alkalommal határérték feletti értékeket mértek, további vizsgálatokra irányították az érintetteket.
Hozzátette: 2019-ben a program új elemmel, az általános iskolai felső tagozatos tanulók ultrahangos pajzsmirigyszűrésével bővült. 11 település 688 diákja vett részt a szűrővizsgálaton, 148 esetben további vizsgálatok elvégzését javasolta a szakorvos.
A főispán kiemelte: idéntől újabb, a mentális egészségfejlesztést szolgáló elemmel egészült ki a program. A kormányhivatalban a közelmúltban megalakult a Békés Vármegyei Egészségfejlesztési és Szűrési Munkacsoport, amely együttműködik a Békés Vármegyei Központi Kórház munkacsoportjával – mondta el. Elsőként Békéscsabán, a Sarkadi járásban és Dél-Békésben szerveznek szűrővizsgálatokat – tudatta.
Becsei László, a vármegyei központi kórház főigazgató főorvosa arról beszélt, hogy Magyarország egészségügyi mutatói a koronavírus-járvány kezdetéig javultak, azonban ez a tendencia kedvezőtlenül változott azóta, és a szervezett szűréseken való részvételi hajlandóság is romlott.
Hangsúlyozta: az Egészséges Magyarország program és a Nemzeti Népegészségügyi Program is a megelőzést szolgálja. Hozzátette: bővíteni szeretnénk a szűrővizsgálatok körét és az együttműködésben résztvevő partnerek számát is.
Rámutatott: Magyarországon továbbra is a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a daganatos megbetegedések számítanak a vezető haláloknak. Szólt arról is, hogy kormányzati támogatással sikerült fejleszteniük az invazív kardiológiai ellátást, és megkezdődött a daganatos betegségek kezelésére használt sugárterápiás gyorsító készülék cseréjének előkészítése is.
Kitért rá, hogy Békés vármegyében nyolc egészségfejlesztési iroda működik, ebből egy az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetben, a többi önkormányzati intézményekben. A szűrővizsgálatok biztosításában kiemelt szerep jut a szűrőbuszoknak is.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő jelezte: egyeztetéseket folytat az Egészségben, Békésben! elnevezésű program megvalósítása érdekében az egészségügyi államtitkársággal és az Országos Kórházi Főigazgatósággal.
Elmondta: Magyarországon a születéskor várható élettartam még mindig elmarad az uniós átlagtól. Az életmód 43, a genetikai tényezők 27, a környezeti elemek 19 százalékban, míg az egészségügyi ellátó rendszerek hatásai 11 százalékban befolyásolják a várható élettartamot; a prevenciós és szűrőprogramok azért is rendkívül fontosak, mert a korai felismerés nagyon sok esetben életet menthet – húzta alá.