Az eseményt szervező Erkel Ferenc NKft. közleményében azt írta: az előadást idén is élőben kommentálja Csikány Tamás hadtörténész, nyugállományú dandártábornok. A csata során a filmekben is használatos pirotechnikai speciális effekteket, lövéseket, becsapódásokat megjelenítő termékeket, fényeffekteket és fütyülő csöveket használnak fel, amelyeket a Leskovics Pirotechnika Kft. helyez el és működtet. Annak érdekében, hogy a robbanások még látványosabbak és élethűbbek legyenek, a pirotechnikai eszközökön kívül lisztet és virágföldet is használnak.
Az érdeklődők idén is benézhetnek a várkertben táborozó hagyományőr-egyesületek sátraiba, testközelből ismerhetik meg, hogyan öltöztek, mit ettek, hogyan szórakoztak közel ötszáz éve.
A rendezvény pénteken este indul a részt vevő hagyományőrök felvonulásával, a Kossuth téren és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság épülete előtt díszsortűzzel tisztelegnek a várvédők előtt.
A programoknak otthont adó terek a 16. századi erődítmény részeiről kapták a nevüket: a hagyományőrző események a vár mellett a huszárvárban, a nyugati palánk, a nyugati földbástyák, a vizesárok, az északi földbástyák helyszínein és a történelmi belvárosban zajlanak majd.
Esténként könnyűzenei és a kort megidéző koncerteken vehetnek részt a látogatók, fellép a Show&Bors Zenekar, az Antovszki Band, Rúzsa Magdi, valamint a Régi Világzene és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes.
A programok – a várban és a Gyulai Várfürdőben megrendezett események kivételével – díjtalanul látogathatók.
Kerecsényi László és mintegy 2-2,5 ezer várvédője páratlanul hosszú ideig, 63 napon át tartotta a gyulai várat 457 évvel ezelőtt a mintegy tizenötszörös túlerőben lévő oszmán hadsereg ellen. Dobó Istvánnak és katonáinak 38 napig kellett kitartania Egerben, Zrínyi Miklós pedig 34 nap után tört ki embereivel Szigetvárról.