Sajtótájékoztatóval egybekötött közönségtalálkozót rendeztek július 22-én a Gyulai Várszínházban, ahol az Erkel és a felkelés című darab alkotóival és színészeivel találkozhattak az érdeklődők.
Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója kiemelte: évek óta tervezett egy darabot, amelynek Erkel Ferenc a főszereplője, több kortárs magyar szerzőt is megkeresett az ötlettel, de különböző okok miatt eddig nem valósult meg az elképzelés.
Győrei Zsolt, a darab egyik szerzője elmondta, hogy több oka van annak, hogy Schlachtovszky Csabával együtt elvállalták a felkérést: régi kedvtelésük, hogy a magyar kultúrtörténet nagy alakjai köré építsenek olyan darabokat, amelyek mulatságosak, de egyben reflektálnak a mai korra is, valamint az is régi álmuk volt, hogy klasszikus operák librettóit átírhassák egy adott előadás témája szerint.
Szabó K. István, az előadás korprodukciós partnerének, a Csokonai Nemzeti Színháznak a művészeti vezetője aláhúzta: a debreceni teátrumnak missziója a kortárs magyar dráma felkarolása, valamint ismerték a szerzőpáros korábbi munkáit, ezért örültek a megkeresésnek, hogy közösen hozzák létre a darabot.
Erkel Ferencet Kiss Gergely Máté alakítja a darabban. Mint mondta, a zeneszerző magánéletében egy visszafogott, nyugodt ember volt, aki az 1848-49-es szabadságharc alatt játszódó darabban egy forrongó, átalakuló helyzetbe kerül, de ő továbbra is a klasszikus értékekhez és morálhoz köti magát.
Hajdu Imelda játssza Radetzky Friderikát grófnét, akit a gyulai Szarvas kocsma dalárjai és Ferenc József is el akarnak rabolni. Utóbbi a sarkvidékre vinné, hogy ott éljék meg szerelmüket, a dalárok a politikai szereplőket akarják megzsarolni. Mint mondta, igyekeztek nem kétdimenziósan bemutatni a karaktert, aki műkedvelő, de nem túl tehetséges, több művészeti ágban is kipróbálja magát, megpróbálja irányítani az udvartartást, de a saját élete kicsúszik a kezei közül.
Zakariás Zalán rendező úgy fogalmazott, nehéz eltalálni egy vígjáték nyelvezetét, stílusát, hogy meglegyen az eleganciája, de meglegyen a humora is. A darab az alkotó mindennapjairól, a belső világáról és a külső világgal való kapcsolatáról szól – mondta, hozzátéve, hogy remek színészi alakításokat láthatnak majd a nézők.
A darabot július 24-én, szerdán 20.30-kor mutatják be a Gyulai Várszínházban.