bácskai bertalan és ván hajnalka
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Hazatérés címmel nyílt kiállítása Bácskai Bertalannak május 4-én a Kohán Képtárban.
A megjelenteket Székely Árpád, a művész barátja köszöntötte. Mint mondta, az alkotóval 54 éve barátok, 1969 és 1971 között Békéscsabán együtt voltak katonák.
Bácskai Bertalan a katonaság után Gyulára költözött családjával, utána Szegeden járt egyetemre, majd Túrkevére költözött, ahol tanárként helyezkedett el. A művész édesanyja haláláig sokszor járt haza a fürdővárosba, azután inkább telefonon tartották a kapcsolatot gyulai barátjával.
a megjelenteket székely árpád köszöntötte
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Székely Árpád hozzátette: tavaly márciusban személyesen is meglátogatta az alkotót, akkor látta először a most kiállított képeket, majd felvetette Durkó Károlynak, hogy szervezzenek belőle egy kiállítást. Bácskai Bertalannak legutóbb 19 évvel ezelőtt, 2004-ben volt tárlata Gyulán, az egykori Dürer Teremben.
A kiállítást Ván Hajnalka művészettörténész nyitotta meg, aki úgy fogalmazott, vidéken nincs elég diskurzus a művészetről, de egy ilyen megnyitó alkalmat ad arra, hogy bemutassanak egy kompromisszumot nem ismerő festőt.
– Bácskai Bertalan azon kevesek egyike, akiknek a művészete olyan gazdag és erőteljes, hogy zászlóra lehetne tűzni – mondta.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Kiemelte: az alkotó művészi hitvallásában a nemzetit képviseli. Eszményben a Kodály és Bartók által magasra emelt magyar művészetet prezentálja. Formakincsei, szimbólumai, színhasználata mind a magyar művészettörténet múltjából merítkezik, de ez irányú táplálkozása olyan tiszteletteli, mint a szülői tanításhoz való ragaszkodás.
A művészettörténész kifejtette, Bácskai Bertalan művészetét építette a békéscsabai műteremben eltöltött időszak, ahol együtt alkothatott Kohán Györggyel, az akkor már neves alkotóval, de láthatók a főiskolás évek iránymutatásai is, valamint az egyik legjelesebb hazai képzőművész, Kondor Béla hatása is fellelhető alkotásaiban.
A tárlatot június 11-ig nézhetik meg az érdeklődők.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba