A Honvéd Kadét Program 2017-ben jött létre, felváltva, kiegészítve és újraértelmezve a Honvédelmi Minisztérium pályaorientációs programját.
Czeglédiné Szappanos Anita, az intézmény igazgatója elmondta: szakmai programjukban megfogalmazták, hogy a tanított szakmáktól függetlenül, kiemelt feladatuk a hazafias nevelés is, a programba való csatlakozással pedig több lehetőségük lesz ezt a szemléletet átadni.
Hozzátette: az iskola épülete egykor a királyi honvédség huszárlaktanyája volt, az új épületrész felújításakor pedig egy állandó huszárkiállítást alakítottak ki az aulában.
Megtudtuk, hogy a programban résztvevők honvédelmi alapismeret tantárgyat fognak tanulni – választható tantárgyként érettségizhetnek is belőle –, megismerkedve a honvédelmi feladatokkal, valamint számos, a mindennapi életben is használható tudásra tesznek szert. A tanórákat szabadidős tevékenységek egészítik ki, amelyek során kipróbálhatják a tanultakat gyakorlatban is.
Vantal Zsolt ezredes hangsúlyozta: Békés megyében ez már a hetedik intézmény, amely csatlakozik a Honvéd Kadét Programhoz, amely egy olyan űrt próbál meg kitölteni, amely a sorkatonai szolgálat megszüntetése után keletkezett, céljuk, hogy tettrekész fiatalokat neveljenek.
Kovács Zsuzsanna, a Gyulai Szakképzési Centrum főigazgatója úgy fogalmazott, hogy a hazafiasság elsősorban a hazaszeretet, a nemzeti öntudatot és a hovatartozást jelenti számukra, az iskolákra pedig nagy felelősség hárul az erre történő nevelésben, ezért is fontos, hogy a Harruckern János szakképző iskola önként csatlakozott a programhoz.
Görgényi Ernő polgármester kiemelte: a Gyulai Szakképzési Centrum és a Harruckern-iskola vezetése motivált és innovatív, valamint elkötelezettek az intézmény fejlődése és jövője iránt.
Mint mondta, a ma élő nemzedékek békébe születtek, jólétben élnek, ezért elkényelmesedtünk, így sokan furcsálják, hogy miért kell hadiprogramot indítani, de több országban még a mai napig van sorkatonaság is.
– Mi magyarok elkötelezettek vagyunk a béke fenntartásában – fogalmazott a városvezető.
A köszöntők Czeglédiné Szappanos Anita, Vantal Zsolt és Kovács Zsuzsanna aláírták az együttműködési megállapodást. Az intézményvezető számára átnyújtottak egy tanúsítványt, valamint egy emléktáblát, majd zárásként diákok kötöttek emlékszalagot az iskola zászlajára.