KÖNYVAJÁNLÓ – KÖNYVTÁROSUNK AJÁNLJA!
Fotó: facebook.com/mjvk.gyula
Ma, 2021-ben a térképek észrevétlenül szolgálnak bennünket az élet minden területén. Ma GPS-térkép mutatja a telefonon, hogy hol vagyunk, a nap minden percében. Bárhova szeretnénk utazni, felmegyünk az internetes térképekre, és pillanatokon belül a teljes útvonalat több alternatívával együtt láthatjuk. A mentők, tűzoltók, rendőrök (taxisok, fuvarosok, pizzafutárok, redőnyszerelők...) mind-mind térképek alapján keresik a folyamatosan változó célpontjaikat.
De nem volt ez mindig így! És ezt nem a Google és a külföldi navigációs cégek műholdaknak, és nem a multiknak köszönhetjük. A „hőskorban” – egy sok évig tartó folyamatban – magyar emberek százai készítették el Magyarország összes településének térképét. Ez a könyv erről szól.
Amikor nem állami nagyprojektek által vagy multi cégek milliárdjaiból, hanem – cégreklámokból és önkormányzatok ezreinek aprópénzeiből – „rakták” össze a szakemberek a végére világszínvonalúvá vált térképrendszert, amit a mai napig minden „kütyü” használ, naponta segítve milliók életét.
Ebben a könyvben egy vállalkozás történetét idézzük fel. A Gyulán élő Göndöcs Péter alapította ezt a rendszerváltozás idején. A cég kezdetben papír alapú várostérképeket jelentetett meg, majd hozzáfogott a megyeatlaszok kiadásához. Az utóbbi munka keretében a HISZI-MAP valamennyi magyarországi település térképét elkészítette. Ez a könyv izgalmas, fordulatos történeteken keresztül ábrázolja Magyarország és Románia teljes településtérkép-rendszerének létrehozását.