Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ide siettél hát

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Súr EnikőKULTÚRA • 2025. június 19. 13:36
Ide siettél hát
Farkas Wellmann Éva József Attila-díjas költő legújabb kötetét mutatták be a gyulai könyvtárban

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Farkas Wellmann Éva József Attila-díjas költő Ide siettél hát című, válogatott verseket tartalmazó kötetét mutatták be június 18-án a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban, a 96. Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódó gyulai programsorozat keretében. A szerzővel Dávid Péter, a Gyulai Arany János Művelődési Egyesület elnöke beszélgetett.

A költő – akit Dézsi János könyvtárigazgató tiszteletbeli gyulaiként mutatott be – az est elején felidézte, már második osztályos korában regényeket olvasott, az első „faragványait” pedig ötödik osztályosként írta. Nyolcadikban megint jött egy fellángolás, majd középiskolában annyira „belevágott” az írásba, hogy azóta sem hagyta abba – mesélte.

Amikor a kolozsvári egyetemre kerül, már négy-öt verse volt, Orbán János Dénes költő azzal biztatta, ha továbbiakat is ír, kiadják a kötetét. Az Itten ma donna választ az egyetemi évei végén, 2002-ben jelent meg az Erdélyi Híradó Kiadó és a Fiatal Írók Szövetségének közös gondozásában, a könyv második kiadása 2005-ben jött ki.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Arra a kérdésre, hogy erdélyi származása mennyiben határozza meg, a marosvásárhelyi születésű szerző azt válaszolta: „mindenben”. Mint mondta, 30 évig élt Erdélyben, „minden, ami abba a bizonyos hátizsákba bekerült, az ott került be”. Azt is hozzátette, szerencsére Magyarországon is gördülékenyen folyatódott a pályája.

Az esten arról is beszélt, hogy az Előretolt helyőrség berkeiben indult a pályája, és ma is ehhez a körhöz tartozik, hiszen az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatójaja. Úgy vélte, sokféle hang megfér náluk egymás mellett; önmagát pedig nyitott, kíváncsi emberként határozta meg, aki igyekszik „érték szerint ítélkezni, nem szekértábor szerint”.

Arra a felvetésre, hogy gyakran nyúl a szonetthez, és „jambusoktól zeng a költészete”, kifejtette, már a kezdetekkor formában írt, hiszen az olyan számara, mint egy keret, ami nem engedi, hogy „túlfecsegje a témát”. Megjegyezte ugyanakkor, hogy már „kezd variálni” a formával, vagy úgy, hogy belevisz egy kis játékot, vagy azzal, hogy elszakad tőle.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Azt is elmondta, nem tartja magát termékeny szerzőnek, de folyamatosan ír. Az is kiderült, inkább ihletfüggő, mint szöszmötölős költő, ma már azonban nincsenek olyan előítéletei, mint fiatal korában, amikor rosszallotta, ha valaki alkalomra írt verset.

Szóba került, hogy a szerző számára mindig az aktuális kötete a legkedvesebb, de ha muszáj lenne kedvencet választania, akkor a mostani könyve előtt megjelent, Magaddá rendeződni című kötetet mondaná, ebben ugyanis számára fontos szövegek vannak. 

Az is elhangzott, Farkas Wellmann Évát az irodalom teoretikusan is érdekli, kritikákat és tudományos munkát is írt. Elmesélte, szakdolgozatának témája, a székelyudvarhelyi Református Kollégium egykori rektorának, Magyarósi Szőke Józsefnek a pályája költőként is megihlette, verset, majd egy egész ciklust is írt hozzá kapcsolódóan. 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Legújabb, Ide siettél hát című kötetéről elmondta, félig-meddig praktikus oka van a megjelenésének: a Fekete Sas Kiadó egy pályázat keretében hangoskönyvben szerette volna kiadni verseit, de kiderült, erre csak akkor van lehetőség, ha már kiadtak tőle valamit.

A könyv címe a Parancsolatok versciklus utolsó darabjának az első sora. A költő úgy gondolja, kegyelmi állapot, hogy megjelenhet a válogatott verseit tartalmazó kötet, a sor ezt is szemlélteti, ráadásul egy ilyen mű megjelenése alkalmat ad a töprengésre, a pályára való visszatekintésre.

A tízparancsolat-ihlette Parancsolatok egyébként a sepsiszentgyörgyi Evilági együttes vezetőjének, Orbán Ferencnek a felkérésére született meg, nagyjából két és fél év alatt. A ciklus darabjait Farkas Wellmann Éva úgy írta meg, hogy mindegyik mögött ott legyenek azok a történetek, amiket barátaitól, ismerőseitől hallott.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A könyvtárban az Ide siettél hát szerkesztője, Elek Tibor is szót kapott. Mint mondta, nem talált ki sajátos koncepciót a kötethez, mert nem akarta átstrukturálni a szerző életművet. Az általa legjobbnak tartott verseket választotta ki a korábbi kötetetekből, ugyanakkor lehetőséget adott rá a költőnek, hogy azokat a darabokat is beválogassa a könyvbe, amit nagyon fontosnak tart.

Az is szóba került, hogy van egy vers, a Válasz a Donkihótnak, ami kicsit kilóg az életműből. A szerző első kötetében megjelent, tercinákban megírt mű női „visszavágás” Orbán János Dénes „pimasz” Don Quijote-versére. Farkas Wellmann Éva azt mesélte, tartott attól, hogy a költemény miatt kenyértörésre kerül majd sor kettejük között, de költőtársa szinte fetrengve nevetett, amikor elolvasta azt. Ez a mű egyébként a szerző legpajzánabb alkotása.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Az est végén a költő azt is elárulta, már szinte kész van a következő kötete, amelynek a Hallgatni, aztán munkacímet adta. Mint megtudtuk, a szerzőt „a lelkiség összes lefelé tartó szintje”, a természettel való kapcsolódás és az istenhit is foglalkoztatja, és vannak „adódó” témái is.

Farkas Wellmann Évával és Dávid Péterrel szombaton a Múzeumok Éjszakáján is találkozhatnak az érdeklődők a gyulai Almásy-kastélyban, ahol a női szerepekről beszélgetnek a kiállítóhely legújabb, Fűző és forradalom című időszaki kiállítása kapcsán.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM