Szabó Enikő lapunknak elmondta, idén a koronavírus-járvány miatt döntöttek amellett, hogy nem a klasszikus formában, hanem online rendezik meg a börzét.
– Valamilyen formátumban mindenképpen szeretnénk megvalósítani a rendezvényt, hiszen az idei évben is lesznek olyan nyolcadik osztályos, továbbtanulni, informálódni akaró fiatalok, akik tanácstalanok és bizonytalanok a továbbtanulást illetően.
Mint mondta, a helyzetet az is megnehezíti, hogy az intézmények sem tartanak nyílt napokat, így a diákok ott sem tudnak tájékozódni a szakmai munkáról, a diákéletről vagy a kollégiumokról.
A Gyulai Ifjúsági Központ honlapján a továbbtanulási börze menüpont alatt érhetik el az érdeklődő diákok és szülők a környező iskolák bemutatkozását, valamint olyan segédanyagokat is, amelyek megkönnyíthetik a választást és a tájékozódást.
Szabó Enikő felhívta a figyelmet arra is, hogy a szakgimnáziumokat felváltják a technikumok, amelyek egyesítik a szakképzést és a gimnáziumi tanulmányokat.
A technikumi képzés negyedik évének végén matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből érettségiznek a diákok, de nem kell ötödik tárgyat választaniuk, mivel a szakmai vizsga, amelyet egy évvel később tesznek le – emelt szintű vizsgaként – beszámít az érettségi tárgyak közé. A tanuló a képzés végén egyszerre kapja meg az érettségi bizonyítványát és a technikumi oklevelet.
A szakképző iskolákban három éves lett a képzés, a kilencedik évfolyamban zajlik az alapozó oktatás, amelynek végén egy alapvizsgát tesznek a diákok, majd a következő két évben sajátítják el a választott szűkebb szakmát.
Hozzátette: akinek kérdése van, az a 0666/361-232-es telefonszámon vagy az info@ifjusagikozpont.eu email címen is kérhet segítséget a Gyulai Ifjúsági Központ dolgozóitól.