képünk illusztráció
Forrás: egeszsegkalauz.hu
A nyári hőségben nem csupán a megfelelő folyadékpótlásra, a napégés, valamint az ételmérgezések elkerülésére kell fokozott figyelmet fordítani, hanem a különböző rovarcsípések felismerésére, lehetőség szerint elkerülésére és helyi kezelésére is.
A leggyakoribb a pók, a szúnyog, a méh, a darázs, a kullancs vagy a légy által okozott csípés. Szerencsére Magyarországon a rovarok többsége ártalmatlan, így nem kell tartanunk tőlük, azonban érdemes tudni, hogy milyen rovarcsípéssel állunk szemben, valamint odafigyelni az esetlegesen előforduló komolyabb tünetekre.
Abban az esetben, ha a csípés a légutakban, orrban, szájban keletkezik, mindenképp orvoshoz kell fordulni! Amennyiben hirtelen intenzív izzadást, sápadtságot, szapora lélegzetvételt, gyorsuló pulzust tapasztalunk, be kell menni az ügyeletre, és nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, ha a közelmúltban valamilyen rovarcsípést észleltünk magunkon. A csípéseket sosem szabad kaparni, piszkálni, mert a vakarás által keletkezett seb nagyobb gondot okozhat, mint maga a csípés. A kellemetlen érzés tompítására antihisztamin-tartalmú krém használata javasolt, ami nyugtatja a bőrt.
A pókok csípés helyett harapnak, ennek helyén bőrpír, nedvedzés látható, enyhe viszketés jellemző. Magyarországon nem találhatóak halálos mérgű pókok, veszélyt akkor jelenthetnek, ha az adott személy allergiás a pókcsípésre. Ebben az esetben természetesen orvoshoz kell fordulni. Hazánkban egyedül a dajkapók és a szegélyes vidrapók okoz komolyabb tüneteket. Előbbi harapása esetén a duzzanat, fájdalom mellett még hányinger, láz és akár végtagzsibbadás is felléphet, utóbbi pedig intenzív fájdalommal jár. Mindkét pókot könnyű felismerni, a dajkapók rozsdaszínű csáprágóiról és sárgászöld potroháról ismeretes, a vidrapók oldalán pedig jellegzetes fehér sávok húzódnak. Pókcsípés esetén gyulladáscsökkentő, valamint antihisztamin-tartalmú krém használata hozhat enyhülést, illetve érdemes a helyét lefertőtleníteni és hideg vizes borogatást használni.
A szúnyog csípésének helye a csalánkiütéshez hasonlít, közepén apró fehér folt található, körülötte pedig enyhén piros, duzzadt a bőr egy kis területen. Napjainkban egyre inkább elterjedtek az ázsiai tigrisszúnyogok, melyek legalább huszonkétféle vírust terjesztenek. Felismerésük nem nehéz, fekete alapon fehér foltok találhatók rajtuk, valamint egy hosszanti fehér csík látható a hátukon. Nyári estéken érdemes szúnyogriasztó sprayt használni, ha huzamosabb ideig kint tartózkodunk a szabadban.
A kullancsok csípése talán a legegyszerűbben felismerhető, mivel többnyire még maga az élősködő is a bőrben van az észlelésekor. Fontos, hogy megfelelően távolítsuk el. Semmiképp sem szabad zsírral, margarinnal kenegetni, dörzsölni! A bőrhöz közel fogjuk meg egy csipesz segítségével, de óvatosan, a potrohát ne nyomjuk össze! Lassan húzzuk ki a bőrből! A könnyebb kiszedés érdekében kullancskiszedő csipeszt vagy kanalat is alkalmazhatunk, ezek gyógyszertárakban beszerezhetők.
Kullancsok által terjesztett betegség a kullancsencephalitis (vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás), valamint a Lyme-kór. Előbbi esetén láz, légúti tünetek, hányás, bénulás, a későbbiekben akár eszméletvesztés is bekövetkezhet, utóbbi esetén öt centiméternél nagyobb, akár tenyérnyi nagyságúra is megnövő, ovális alakú bőrpír látható, mely nem csak a csípés helyén jelentkezhet. Ezen tünetek észlelése esetén orvoshoz kell fordulni! Érdemes tudni, hogy míg a kullancsencephalitis ellen védekezhetünk védőoltással, a Lyme-kór ellen nem létezik védőoltás.
A méhek és a darazsak csípésének a helyén a bőr vörös, duzzadt, viszket és fáj. A kettőt az alapján lehet megkülönböztetni egymástól, hogy a sebben van-e fullánk, a méhek esetén ugyanis ez a sebbe törik, míg a darazsaké nem. Méhcsípés esetén először a fullánkot kell eltávolítani valamilyen tompa élű tárggyal, de óvatosan, úgy, hogy a sebet ne kaparjuk el! A következő lépés mindkét fajta csípés esetén a fertőtlenítés és a hideg vizes borogatás. Amennyiben allergiás reakció lép fel, ami légzési nehézséget, szédülést, arc- és szájduzzanatot jelent, azonnal orvoshoz kell fordulni.
A legyek közül a bögöly a legveszélyesebb, ennek csípése nagyon fájdalmas tud lenni, helye erősen duzzadt, és akár egy kisebb barack nagyságú körben bepirosodik, helyén területi gyulladás lép fel. A bögöly veszélyes mind az emberekre, mind az állatokra. Különböző betegségeket terjeszt, például a tularémiát vagy a lépfenét. Előbbinek több típusa is létezik, a tünetek pedig a típustól függenek. Jellemző panasz a láz, a hányás, a hasmenés. A lépfene vagy anthrax tünetei a fertőződés helyétől függenek. Kezdetben mindegyik esetén influenzához hasonló panaszok jelentkeznek. Csípés esetén az antihisztamin-tartalmú krém használata, valamint a hideg vizes borogatás enyhítheti a tüneteket, de ha azok több napig fennállnak, és nem csillapodnak, orvoshoz kell fordulni. A megelőzés érdekében célszerű rovarriasztó szereket alkalmazni.
Dr. Horváth Imre háziorvos