Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter
A szerdai eseményen arról beszélgettek a megjelentek, hogy hogyan lehet gazdaságfejlesztő módon a mai viszonyokra adaptálni a feltárt helyi értékeket, tradíciókat. Emellett szó volt a kulturális közösségfejlesztésről, az önkéntességről és az esélyegyenlőségről is.
Ezen a napon Sipos Andrea, az NMI Békés Megyei Irodájának irodavezetője és Bagyinszki Zoltán, a Gyulai Települési Értéktár Bizottság titkára tartott előadást.
Bagyinszki Zoltán, lapunknak elmondta, úgy gondolja, hogy minden lehetséges fórumon szükség van a helyi értékek népszerűsítésére.
– Gyulán nagyon könnyű helyzetben vagyunk, mert rengeteg értéket találunk. Ilyen például a gyulai kolbász, Erkel életműve, a helyi kunhalmok és több más olyan érték, amelyet érdemes a helyi értéktárba ajánlanunk. Ha országos szinten is elismerésre méltó egy érték, akkor akár hungarikum is lehet belőle, ahogy lett a helyi kolbászból – részletezte Bagyinszki Zoltán, aki előadásában arra is kitért, hogyan lehet a helyi értékeket minél több itt élővel és városba látogatóval megismertetni.
Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter
– Hasznosak lehetnek a hasonló előadások, mert fontos, hogy necsak tudjunk róluk, hanem világosan lássuk azt is, hogy értékekről beszélünk, amelyek ha kapnak egy ilyen címkét, akkor talán mi is jobban értékeljük őket – részletezte.
A program második felében Sipos Andrea tartott előadást, aki azt ismertette, hogy a gyakorlatban egy-egy helyi érték hogyan válhat hungarikummá, és hogy a helyi értékeit egy-egy város és közösség hogyan tudja a saját hasznára fordítani.