afterparty a gyulai erkel ferenc gimnázium mellett
Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia
Kukár István, a GYAK elnöke, az országosan elismert 3T csoport tagja – épp úgy, mint tavaly – a jelenlévők megszámlálásával kezdte rövid köszöntőjét, majd örömmel nyugtázta, hogy a múlt évi piknikhez képest idén dupla annyian, mintegy félszázan gyűltek össze.
Az afterpARTy közönségének kultúrkalauza, Mocsár-Pörjés József, a Gyulai Hírlap főszerkesztője volt, aki emellett az aznapi felhozatal legspontánabb „alkotását” is magáénak tudhatja, hiszen ő önmagát, mint a nem űrhajóval érkező, csíkos ingben sült krumplit evő és kínáló, tárlatot bemutató, fekete hajú, kissé őszülő – és a többi – fiút állította ki.
Kukár István egy általa készített fotó segítségével mutatta meg a közönségnek a gimnázium melletti üres telek régvolt küllemét. „Időképe” egy kattintásnyi átjárót képezett a múlt és a jelen között. Aztán a téglafalhoz léptünk, ahol Erdődi Ferenc Vilmos „ecset híján” számítógépes egerekkel festette meg saját egérpadját egy falra szegelt lepedőre. Bemutatóját Fenyvesi Dóra éneke kísérte.
Bagyinszki Zoltán falra festett „fényképe” a téglák kontrasztjának natúr szépségét tárta elénk
A kulturális körséta következő állomásán Fábián Irén nagybányai és felsőbányai hegyeket ábrázoló, színpompás alkotásaira licitálhattunk, majd Bagyinszki Zoltán falra festett „fényképe” a téglák kontrasztjának natúr szépségét tárta elénk. Demkó Györgyné olaj, illetve akril festményei a Balatonig röpítették a társaságot, míg Sütő Jánosné saját képekből és különféle tárgyakból komponált installációja a víz fontosságára világított rá.
Tinkó Máté a 2014-ben megjelent Amíg a dolgok rendeződnek című kötetéből olvasta fel három érzelmekkel teli szerzeményét, melyek az otthonkeresés és az emberi kapcsolatok témakörét boncolgatták.
Mialatt mi a különféle kreációk között korzóztunk, addig a Gyulai Alkotók Baráti Körének négy tagja - Keresztesi Franciska, Patkás Irén, Papp Mária és Bende Imre - vásznat és ecsetet ragadva a helyszínen látott hozzá közös alkotásuk megfestéséhez. Alig fél óra telt el mire a csapathoz értünk és szinte már készen is volt az utca túloldalát ábrázoló kép.
A 3T „vizuálpedagógiai közmunkásai” két összekötözött kenuról építették meg az „erkeles hidat”
A Kukár István, Novák Attila és Szuhaj György képzőművész-tanárok alkotta 3T csoport ezúttal is egy komoly performance-al készült. Az „NSZK” fantazmagóriájában három „vizuálpedagógiai közmunkás” két összekötözött kenuról építette meg az „erkeles hidat”. A "mesteremberek" fából ácsolt szerkezetek segítségével jelenítették meg előttünk vágyszerű látomásukat, melynek végeztével, ha ők maguk nem is, de azért néhány kellék megintcsak a vízben végezte.
Az idei happening nagyot merített a képzőművészetek óceánjából. Fotó, festmény, ének, vers és különféle performanszok színesítették a tárlatot, miközben az alkotók szabadon választott témákban és egy felfedezetlen, lehetőségekkel teli, új helyszínen mutathatták be tehetségüket. Az afterpARTyval ugyan más vizekre evezett a nagy múltú kultúrpiknik, de így legalább a pART újra feltűnhetett a horizonton.