Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai könyvtár falára kerül ki a Tiszta Forrás Település címmel járó márványtábla

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2015. április 16. 15:00
A gyulai könyvtár falára kerül ki a Tiszta Forrás Település címmel járó márványtábla
Kónya István: az elődök által megőrzött népdalkincs visszakerült a forráshoz
A Mogyoróssy János Városi Könyvtár épületében helyezik el azt a márványtáblát, amelyet a Tiszta Forrás Település címmel együtt kapott meg Gyula – jelentette be dr. Görgényi Ernő polgármester április 16-ai sajtótájékoztatóján az intézmény zenemű- és hangtárában.
____Eredeti-_DSC4113.JPG

A márványtáblát dr. görgényi ernőtől és kónya istvántól vette át dézsi jános 

Fotó: Gyulai Hírlap – Oláh Szabolcs 

Mint arról lapunkban korábban beszámoltunk, az elismerést április 1-jén a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának Zenetudományi Intézetében vette át Kónya István kultúráért felelős alpolgármester. A címmel járó DVD-t, amely a Gyulán gyűjtött, tudományosan ellenőrzött és válogatott dallamok felvételeit, illetve a hozzájuk tartozó dokumentációt tartalmazza, ugyancsak a könyvtár kapta meg.  

Dr. Görgényi Ernő elmondta, a Tiszta forrás település programot a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti és Néprajzi Tagozatával és a Néprajzi Múzeummal együttműködve az MTA BTK Zenetudományi Intézete indította útjára 2014-ben.

A városvezető felidézte: Bartók Bélát 1906-ban Galgóczy Géza, a józsefbenedeki uradalom gazdatisztje hívta el Gyulára. A népzenekutató első nótafája egy 16 esztendős szolgálólány, Illés Panna volt, a legtöbb dallamot, köztük a Szánt a babám a benedeki határon című népdalt, tőle jegyezte le.

A polgármester kiemelte: a gyulaiak mindig is büszkék voltak arra, hogy Bartók Béla innen indult el népdalgyűjtő útjára, a zeneszerző tiszteletére 1960-ban emlékoszlopot emeltek a Vértanúk útja sarkán, a Szent Miklós-parkban pedig mellszobrot állíttattak az emlékére. Dr. Görgényi Ernő azt is elmondta, a DVD-n 214 hangfájl, 192 lejegyzés, 21 Gyulán készült kép és 15 tárgyfotó található. A hang- és képanyagok másolatát a település oktatási intézményeihez is eljuttatják.

Kónya István úgy fogalmazott: az elődök által megőrzött népdalkincs visszakerült a forráshoz. Az alpolgármester hozzátette: közös felelősségünk, hogy átörökítsük azt a jövő nemzedékének.

Dézsi János könyvtárigazgató megtisztelőnek nevezte, hogy az intézmény őrizheti a márványtáblát, amit várhatóan a hangtár melletti falra helyeznek ki. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)