Olivier Malherbe, az Airbus Helicopters Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója is köszöntötte a vizsgázókat
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Letette a vizsgát október 12-én a Gyulai Szakképzési Centrum (GYSZC) első olyan, duális képzésben tanuló csoportja, amely a gyulai Airbus-gyárban részesült gyakorlati oktatásban.
Olivier Malherbe, az Airbus Helicopters Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az üzemben tartott gyakorlati vizsga előtt úgy fogalmazott: a fürdővárosi gyárban „a jövő légiiparát építik”, ebben együttműködő partnerük a GYSZC.
Vámos Tamás HR-vezető arról beszélt, hogy a gyulai üzem stratégiailag megkerülhetetlen szerepet tölt be a francia anyacég életében, és a sikeres működésükhöz elengedhetetlenek a szakmailag felkészült munkatársak.
Vámos Tamás HR-vezető
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Kifejtette: az Airbus fennállása óta ez az első ilyen képzés, ezért ez számukra is fontos mérföldkő. Hangsúlyozta: a duális képzés révén olyanokat vehetnek fel a gyárba, akiket már ismernek, és akik gyakorlatot szereztek azokon a gépeken, amelyekkel dolgozni fognak.
Kiemelte: a GYSZC rövid idő alatt gyorsan, flexibilisen reagált a munkaerőpiaci igényekre az egyéves képzés elindításával.
Lapunknak azt is elmondta: a sikeresen vizsgázók közül a legjobbak kerülhetnek a céghez egy szakmai váogatás után. Arról is beszámolt, hogy jelenleg 192-en dolgoznak a vállalatnál, de 2028-ig 230-240 főre szeretnék bővíteni az alkalmazotti létszámot. Ezért továbbra is toboroznak dolgozókat, és ezzel párhuzamosan a duális képzés is folytatódik, amely a munkaerő-utánpótlás szempontjából is fontos.
Fejes Tamás termelésvezető a helyszínen aláhúzta: a képzésben részt vevők valódi gyártói környezetben tanulhattak, valós szériagépekkel, -szerszámokkal és technológiával dolgozhattak.
Simon István Tamás, a GYSZC kancellárja
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Simon István Tamás, a GYSZC kancellárja kifejtette: a kormány által elfogadott Ipar 4.0-s stratégia célja, hogy Magyarországon egyre nagyobb hangsúlyt kapjon a magas hozzáadott értékű termelés. Ehhez igazították 4.0-s szakképzési stratégiájukat, amely elősegíti, hogy a munkavállalók alkalmazkodni tudjanak a rendkívül gyorsan változó gazdasági körülményekhez, és ha kell, akár többször is átképezzék magukat.
Mint ismertette, gépi és CNC-forgácsolókat a munkaerőpiaci igények alapján már nappali és felnőttoktatásban is képeznek. Utóbbi keretében 12-en vettek részt az Airbusszal együttműködésben szervezett intenzív, ingyenes, duális képzésben. Kitért rá, hogy a vállalattal való kapcsolatfelvételben Görgényi Ernő gyulai polgármester működött közre.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A kancellár arról is említést tett, hogy szakképzési centrumnál jelenleg mintegy 2700-an tanulnak, 37 százalékuk, több mint ezren, felnőttképzésben.
Az Airbusnál gyakorlatot teljesítők a számítógépes elméleti vizsga után a gyulai üzemben mutatták be a vizsgabizottság előtt a portfóliójukat, majd egy munkadarabot is elkészítettek a helyszínen.
A 2020-ban alapított Airbus Helicopters Magyarország Kft.-t 70 százalékban az Airbus, 30 százalékban a magyar államhoz köthető Védelmi Ipari Beszállító- és Iparfejlesztési Kft. birtokolja. A cég 2022 nyarára felépült üzemében a helikopterek dinamikus (forgó) rendszereihez és a sárkányszerkezethez szükséges fém alkatrészeket gyártanak, melyek az Airbus Helicopters minden típusában használatosak. A cég árbevétele 2022-ben 2,5 milliárd forint volt, 617 millió forint veszteség mellett, 2023-ban pedig nettó 3,6 milliárd forint árbevételt produkáltak.