Egy nagyon kellemetlen betegségről beszélünk, ami sokakat súlyt az év bármely szakaszában. Hogyan lehet hatékonyan kezelni, illetve megelőzni, ezt a sűrűn előforduló betegséget, hogy minél kevesebb alkalommal kelljen szembesülnünk vele? Cikkünkben ennek jártunk utána.
Mi áll a betegség hátterében, mit érdemes tudni róla?
Vírusfertőzés, de akár cukorbetegség is állhat az árpa hátterében és erről sokaknak tudomásuk sincsen. Árpa akkor is kialakulhat, ha túl sok huzat éri a szemünket, vagy nagyon poros helyiségben töltjük el legtöbb időnket. Hölgyeknél gyakori, hogy éjszakára nem mossák le a sminket a szemükről és ilyen esetekben is kialakulhat a betegség. Természetesen a napszemüveg ápol és eltakar, de ezzel a megoldással még nem tudjuk megszüntetni a problémát. Arra viszont figyelnünk kell, hogy a tünetek nem minden esetben utalnak árpára, hiszen lehet, hogy csak egy sima szemhéj gyulladással állunk szemben. Az árpa a szemhéjak belső és külső felületén is elhelyezkedhet. Dr. Nagymihály Attila szerint az árpa az egyik leggyakrabban előforduló szemészeti probléma. A fájdalom és a duzzadt szemhéj már utalhat árpára, de jobb, ha szakember mondja ki a végső diagnózist.
Hogyan kezelhető?
Meleg vizes borogatással kezdjük el az otthoni ápolási rutint és egy párakötéssel tovább enyhíthetjük a tüneteket. Csak vizet használjunk a borogatáskor, ne alkalmazzunk különféle gyógynövényeket. Tévhit, hogy a kamilla segíteni fog, sőt még talán súlyosbíthatja is a helyzetet. Akik allergiában szenvednek, azoknak egyébként sem javasolt a gyógynövényes kezelés. Sok esetben a szakorvos antibiotikumos kezelést javasol. A kezelés időtartama akár 2-3 hét is lehet még akkor is, ha úgy látjuk, hogy a duzzanat megszűnt. A kezelés alatt az árpa magától felszívódik vagy megnyílik. Amennyiben nem látunk javulást, úgy mindenképpen keressük fel újra a szakorvost, hiszen lehet, hogy ambuláns beavatkozásra lesz szükség. Ilyenkor megnyitják az árpát és kitisztítják, esetleg eltávolítják a csomót.
Mire számíthatunk az ambuláns kezelés során?
Érzéstelenítőt fogunk kapni injekció formájában és ezután távolítják csak el az árpát. Az egész eljárásból semmit sem fogunk érezni. A szemre párakötést helyeznek és azonnal haza is mehetünk. Otthon pár óra elteltével a kötést már eltávolíthatjuk. A vágás helyén valószínűleg váladék fog eltávozni, amit nem szabad bolygatni, hiszen pár nap alatt magától be fog gyógyulni a seb. A műtéti területet pár napon keresztül antibiotikumos kenőccsel kell majd kezelni.
Mivel ez egy gyakori betegség, ezért nem árt tisztában lenni a helyes kezeléssel. Azonban, ha úgy látjuk, hogy sűrűn előjön az árpa, akkor további vizsgálatokat sem árt elvégeztetni, hiszen akár más ok is állhat a háttérben.