Fotó: pixabay.com
A hársfavirág teát sokféle egészségügyi panaszra felhasználhatjuk. Megfázásra, influenzára az egyik leggyakrabban használt gyógynövény. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt. Lázat és köhögést csillapít, fejfájást szüntet, ízületi fájdalmak esetén kádfürdőként, hólyaghurut esetén ülőfürdőként hasznos. Csökkenti az orrváladék mennyiségét.
Mivel nyugtatja az idegrendszert és kíméletes görcsoldó is, az álmatlanság leküzdésében is hatékony. Mézzel elkészített teája fokozza a gyomorsav termelést, ezáltal az emésztést könnyíti, az étvágyat javítja. A máj működését jótékonyan megtámogatja, az epe termelődését serkenti. A felfázásos vese eredetű derékfájdalmat is csillapítja.
Nemcsak a teája, hanem a hársfavirág méze is értékes. A tudomány is egyre több bizonyítékkal támasztja alá a tradicionális használatot, hiszen a méz nemcsak finom, hanem kórokozó-ellenes, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, mely polifenoltartalmának tudható be. A méz fontos tulajdonsága, hogy nem bántja a bélflórát, ellentétben az antibiotikumokkal. A méz ugyanis prebiotikumokat (egész pontosan oligoszacharidokat, azaz olyan szénhidrátokat, melyekben 3-10 egyszerű cukor kapcsolódik egymáshoz) tartalmaz, ami segíti a jótékony bélbaktériumok elszaporodását.
Tea készítéséhez 12 évesnél idősebbeknél 2 teáskanálnyi hársfavirágot forrázzunk le 2 deciliter vízben, majd 10 percig hagyjuk állni. De már 4 éves kortól alkalmazható, ekkor 1 gramm szárított drogból készítsünk teát. Miután a hatóanyagok kioldódtak belőle, szűrjük le! Melegen érdemes fogyasztani, jellemző izzasztó hatása miatt, és jó, ha utána pihenni tudunk. Ha mézet is szeretnénk a teába tenni, akkor azért, hogy a méz hatóanyagai ne bomoljanak el, csak akkor keverjük bele, ha a tea hőmérséklete ihatóra csökkent.
Terápiás alkalmazásban a hársfateának ellenjavallatai nincsenek.
Egészségükre!