A magyar radar napjára emlékeztek február 6-án Gyulaváriban, a református templomkertben. Az eseményen Szvarnasz Jorgosz százados mondott beszédet.
Szákné Bajnai Zsuzsánna, a polgármesteri hivatal közművelődési és kulturális ügyintézője lapunknak elmondta: hetvenhét évvel ezelőtt, 1946. február 6-án Bay Zoltán fizikus munkatársaival radarhullámokat küldött a Holdra, ezzel megmérte a Föld és a Hold közötti távolságot. Ez a kísérlet a magyar űrtevékenység és a radarcsillagászat kezdete, ezért 1994 óta minden évben megemlékeznek az eseményről.
– A megemlékezés mellett továbbra is a legfontosabb feladatunk, hogy a radarok üzemeltetésével és kiszolgálásával biztosítsuk a folyamatos, megbízható rádiólokációs felderítést, hiszen a magyar légtér őrzése békeidőben is harci feladat végrehajtását jelenti – emelte ki köszöntőbeszédében Szvarnasz Jorgosz, a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központja I. Gerincradar Mérőpontjának századosa.
Hozzátette: a Föld és a Hold távolságát elsőként megmérő magyar, Bay Zoltán egy gyulavári lelkészcsalád gyermekeként látta meg a napvilágot, és már gyermekkorában kitűnt tehetségével.
– Egy olyan napot választottunk a fegyvernem ünnepének, amely megmutatja szakterületünk fontosságát, szakmai önbecsülésünk több évtizedre visszanyúló hagyományait – mondta, emlékeztetve, hogy Bay Zoltán nevéhez köthető számos világszabadalom és az ország első atomfizikai tanszékének létrehozása is.
A rendezvény végén a résztvevők koszorúkat helyeztek el Bay Zoltán emlékoszlopánál.