Tisztelt Kertbarátnők és Kertbarátok! A hatvanas években is volt olyan Ferenc-nap, amikor édesanyám a kertből szedett rózsából tett díszítést az ünnepi asztalra, emelve az ünnepi ebéd fényét. Az idén szintén lehetett a védett helyeken megmaradt rózsákból csokrot szedni.
Ezért nem érdemes a rózsákat korán visszametszeni, téliesíteni, csak amikor már elhullajtotta a leveleit. A gyengébb növekedési erélyű fajtákat, töveket kevésbé kell megvágni, hogy nagyobb lombozattal tudjanak tavasszal kihajtani, míg a nagyobb, erősebb töveket jobban visszavághatjuk.
Vegyük figyelembe, hogy a rózsák is a hajtáscsúcsokon hozzák a virágaikat, így ha sok hajtás végünk van, akkor sok virágunk is lesz. A rügyek állását is nézzük, így tudjuk befolyásolni a töveink formáját.
A sok, apró virágú parkrózsákat akár sövényvágóval is formázhatjuk, de legkésőbb március elejéig.
A magas törzsű rózsákat régen lehajtottuk a földbe a fagykár elkerülése miatt. Ma már az enyhébb telek miatt ezt nem csináljuk, pedig ha bejön egy egy héten át tartó mínusz tizenöt fokos hideg, akkor megfagy a rózsánk.
A futórózsát figyelmesen kell metszeni, hogy minden részén hozzon virágot. Nem szabad nagyon felengedni, nem kell sajnálni a visszavágáskor! Fontos, hogy az alsó hajtásokat is virágzásra kényszerítsük.