Erkel Ferenc emléke ott él bennünk, gyulaiakban, magyarokban – hangsúlyozta Zámori Ida, az Erkel-gimnázium igazgatója november 7-én a zeneszerző születésének 209. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen, a komponista szülőházánál.
Emlékeztetett: Erkel Ferenc nemcsak zeneszerző volt, hanem a magyar nemzeti opera megteremtője, a Zeneakadémia igazgatója, zongoraművész, karnagy és zenepedagógus.
Felidézte: a Gyulán született komponista szerezte a Himnusz, valamint az első magyar nyelvű opera, a Hunyadi László és a Bánk bán című opera zenéjét.
Gárdonyi Géza Aranymorzsák című művét idézve úgy fogalmazott: Erkel Ferenc életműve azt üzeni nekünk, hogy tudnunk kell, honnan és milyen tervekkel indulunk el, de szakértelemre és akaratra is szükségünk van céljaink megvalósításához.
„Az akarat erejét leginkább az értelem hordozza. Elménk kiválóságát bizonyítja, ha összeszedetten, kitartóan küzdünk, példaképet állítunk magunk elé” – fejtette ki. Hozzátette: A zeneszerző „élete végéig dolgozott a művészi akaratért”.
A rendezvényen a magyar himnusz mellett a zeneszerző által komponált Szózat is elhangzott az Erkel Ferenc Vegyes Kar előadásában. Az ünnepség végén a résztevők koszorúkat és virágokat helyeztek el a szülőház falánál.
A fürdővárosban több programot is szerveztek a komponista születésének évfordulója kapcsán. Az Apor téri megemlékezés után zenetörténeti vetélkedőre várták az érdeklődőket az Erkel Ferenc Emlékházba, majd koszorúzást tartottak az Erkel téren, a zeneszerző mellszobránál.
Az eseménysor a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának ünnepi hangversenyével zárul a városháza dísztermében, ahol Rózsavölgyi Márk, Egressy Béni, Kodály Zoltán, Weiner Leó és Carl Maria von Weber művei csendülnek fel. A koncerten Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, a zeneszerző egyenes ági leszármazottja vezényel.
Az esten átadják a gyulai önkormányzat által alapított Erkel Ferenc művészeti ösztöndíjakat.