Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ismételten elnyerte a Családbarát munkahely címet a Gyulai Törvényszék

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2019. április 30. 14:30
Ismételten elnyerte a Családbarát munkahely címet a Gyulai Törvényszék
Értékelték a bírói intézmény 2018. évi működését

Család- és környezetbarát munkahelynek számít ma már a Gyulai Törvényszék, hangzott el az április 30-ára kiírt összbírói értekezlet előtti sajtótájékoztatón. Az intézmény más téren is élen jár, így például itt készülnek a perrendtartási nyomtatványok, de kihelyezett kriminalisztikai szakjogász-képzéseket is tartanak a Gyulai Területi Értéktárba felvett Béke sugárúti épületben.

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Bagdi Árpád Gyula törvényszéki elnök nyilatkozatában kifejtette: a Gyulai Törvényszék 2018-ban is teljesítette alapvető alkotmányos feladatát, hisz színvonalas és időszerű igazságszolgáltatási tevékenységet biztosított. Tavaly Békés megye bíróságaira több mint 37 ezer ügy érkezett, a befejezés azonban meghaladta az érkezési mutatókat. Az ügyek 95 százaléka egy éven belül lezárult, mindössze húsz olyan eljárásuk volt, amely két évnél régebbi. Bagdi Árpád Gyula aláhúzta: ez egy kiváló szám, az országban a legalacsonyabb.

Köztudomású, hogy nem elég gyorsnak és hatékonynak lenni, a megalapozottság és a szakszerűség ugyanennyire fontos, fogalmazott a tisztségviselő. Aláhúzta: a Gyulai Törvényszéken meghozott döntések jelentős része jogerőre emelkedett, ami arra világít rá, hogy a Békés megyei bíróságok ítélkezési tevékenysége magas nívójú, követi az országos bírói gyakorlatot.

Az emberi erőforrásról elhangzott: a gyulai törvényszék engedélyezett létszáma 323 fő, ebből a bírói létszám 76, a bírósági titkári állomány 28 fő. Jó hír ezzel kapcsolatban, hogy az Országos Bírósági Hivatal elnökének kezdeményezésére 2017 szeptemberében módosult az igazságügyi alkalmazottak illetménye, amit tovább erősített a Megtartó program. A két intézkedés eredményeként jelenleg nagyon alacsony a fluktuáció Békés megyében.

Az épület-karbantartási és felújítási munkálatokat illetően megtudtuk, jelentős könnyítést jelent a Jablonszky Ferenc Program, valamint a Wagner Gyula Terv, amelyeknek köszönhetően olyan volumenű fejlesztéseket valósíthatnak meg, amelyekre száz évvel ezelőtt sem volt példa. A Gyulai Törvényszék mindkettőtől nyert pályázati forrásokat.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Bagdi Árpád Gyula kiemelte, mivel elkötelezett híve a „Zöld bíróságoknak”, olyan technikai-műszaki megoldásokat igyekszik alkalmazni, amelyek hozzájárulnak a fenntartható fejlesztéshez, környezettudatosak és energia-hatékonyak. A Wagner Gyula Tervnek tulajdoníthatóan napelempark kiépítése van folyamatban, emellett valamennyi bírósági épületbe LED-világítást telepítettek, ami 20 százalékkal csökkentette kiadásaikat. Bevezették a szelektív hulladékgyűjtést is, sőt zászlóshajóként a megyében, és örömmel fogadták, hogy az egykori gyulai Igazságügyi Palotát, székházukat felvették a Gyulai Települési Értéktárba.

A 21. század egyfajta informatikai forradalmat is hozott számukra, jegyezte meg Bagdi Árpád Gyula. Megemlítette a beszédfelismerő szoftverek alkalmazását, és a távmeghallgató rendszer bevezetésének általános lehetőségét. Alapvető újítás lesz a jövőben az e-akta is, amely azt fogja magával hozni, hogy a rendszer beüzemelését követően ügyfeleik otthon is meg fogják tudni tekinteni bírósági irataikat.

A polgári perrendtartás nyomtatványainak elkészítése mellett ma már a büntető ügyszakhoz kapcsolódókat is a Gyulai Törvényszék állíthatja elő, hangoztatta az elnök. Ezzel párhuzamosan a továbbképzésekre is igyekeztek odafigyelni az elmúlt évben. Nemzetközi konferenciákat, szakmai tanácskoztak hoztak Gyulára, és elindítottak egy kihelyezett kriminalisztikai szakjogász-képzést, amelynek várhatóan folytatása lesz a polgári jog területén. Munkájukat az ügyfelek 94,7 százaléka jónak vagy kiválónak találta.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Kiss Gabriella, a Szegedi Ítélőtábla megbízott elnöke tájékoztatójában kijelentette: a 2019. év az új eljárási kódexek esztendeje volt, amely hatalmas terhet rótt a bírói karra. Mégis azt tapasztalta, hogy a gyulai bírák mindkét ügyszakban eleget tettek annak a kötelezettségüknek, hogy ezeket megfelelően elsajátítsák és alkalmazzák, ezzel megkönnyítették az ítélőtábla munkáját.

Az ítélkezésben is mindkét ügyszak jól működött, mutatott rá Kiss Gabriella. Ítéleteik teljes körűek és magas szinten indokoltak, mégsem rugaszkodnak el a gyakorlattól, az életszerűségtől. A Szegedi Ítélőtábla megbízott elnöke zárszóként megjegyezte: kifejezetten szeret a Gyulai Törvényszék bírái után dolgozni.

A központi igazgatás nevében Vajas Sándor, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese nyilatkozatában az emberközpontúságról beszélt. Szólt arról, mit tesznek azért, hogy a 11 ezer bírósági dolgozójuk elláthassa feladatát. Elsősorban újragondolták a 2016-ban elindított Megtartó programjukat, 2019-ben pedig a családok évének aposztrofálták magukat. A Gyulai Törvényszék ilyen téren is élen jár, mondta, hisz 2017-ben és 2018-ban ismételten elnyerte az Emberi Erőforrások Minisztériumának Családbarát munkahely címét.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Vajas Sándor aláhúzta: a 11 ezer dolgozó 80 százaléka nő, a Gyulai Törvényszék 76 bírójából ötvennyolcan nők, munkatársaik országos szinten több mint 7 ezer gyermeket nevelnek. Ez arra ösztönzi őket, hogy még nagyobb számban vezessenek be családbarát elemeket. 2019-ben koncentrálni kezdtek a bölcsődei és az óvodai támogatásra, olyannyira, hogy minden érintett alkalmazottjukat havi 10 ezer forint juttatásban részesítik.

Az egészségmegőrzést is nagyon fontosnak tartják, hangsúlyozta Vajas Sándor, ezért a sportolási lehetőségeket is finanszírozzák. Az Országos Sportnapot július 12–14. között rendezik meg a Miskolci Egyetem területén, ahová a gyulaiakat is szeretettel várják. Ezt kiegészítve a Gyulai Törvényszék is kapott egy bizonyos összeget, amit sportolásra fordíthat.

Az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese kijelentette: mindemellett ingyenes belépési lehetőséget biztosítanak dolgozóiknak négy vidéki és a fővárosi növény- és állatkertbe. A kedvezményt családonként négyen vehetik igénybe.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM