a csillagász szakkör alakuló ülése
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
Csillagok. Asztrofizika mindenkinek címmel jelent meg nemrég a gyomai Kner Nyomda gondozásában Csukás Mátyás nagyszalontai mérnök hiánypótló könyve, amelyet dr. Szabados László egyetemi tanár, az MTA doktora lektorált. A tudományos kötetre Ócsai Z. László a világhálón figyelt fel, és mivel gyermekkora óta foglalkoztatja a csillagászat, úgy döntött, újraalapítja a gyulai szakkört, amelynek vezetésére a szalontai szerzőt, kutatót kéri fel.
A klub július 7-i alakuló ülésén a kezdeményező örömmel számolt be arról, hogy a csillagászati szakmunka első dedikált példánya hozzá került. Méltatásában így fogalmazott: Csukás Mátyás olvasmányosan, jó apa vagy nagyapa módjára ismerteti meg könyvében a világegyetem fizikai összefüggéseit, érthető szavakkal magyarázza meg, mi történik a csillagok univerzumában.
Maga a szerző a saját művéről azt mondta, reméli, hogy kiadványával sikerült egy picit Kulin György nyomdokaiba lépnie, aki szintén Nagyszalonta szülötteként számos ismeretterjesztő, a csillagászatot népszerűsítő könyvet írt.
ócsai z. lászló
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
Csukás Mátyás lapunknak kifejtette, mivel a nyitottságot és a közérthetőséget nagyon fontosnak tartja, a gyulai összejövetelek tematikáját igyekszik úgy összeállítani, hogy a kezdők is el tudjanak indulni a „csillagok” útján. Ennek megfelelően lesz majd szó a találkozókon a szabad szemes csillagászatról, a csillagképekről, a naprendszer égitestjeiről, a holdakról, a Napról, a csillagokról, ezen belül az asztrofizikáról, a nyílt és a gömbhalmazokról, a változó csillagokról és a csillagtársulásokról, a galaxisokról és a Tejút-rendszerről, a kozmológiáról és a kozmogóniáról, az univerzum születéséről és a pulzálokról. Mindezek mellett cél az is, hogy esztétikai élményt nyújtsanak a hallgatóságnak, amiként Kulin György is arra törekedett, hogy mindenkinek megadja a Galilei-élményt. Vagyis, hogy az iskolából kikerülő minden fiatal legalább annyit lásson a távcsövön át az égboltból, amennyit Galilei látott.
A gyulai szakkör azonban még ennél is több lehetőséget kínál. Azok is támpontokat kaphatnak majd az ülésein, tudtuk meg a szervezőktől, akik távcsöveket kívánnak vásárolni, szakirodalmat és szakmai fórumokat keresnek, vagy bizonytalanok azt illetően, hogy léteznek-e ufók, és nem tudják eldönteni, higgyenek-e a horoszkópoknak.
A tagság július 7-én arról is megállapodott, hogy 13-án (esőnap esetén 14-én) este fél kilenckor a Fehér-Körös gyulai hídfőjénél újra összejönnek, hogy együtt tekintsék meg a Mars mozgását. Ugyanide július 27-re is megbeszéltek egy találkát. Az aktuális információkról egyébként levelezőlistákon át fogják értesíteni az érdeklődőket, illetve a Facebook-on létrehozott Gyulai amatőr csillagász név alatt futó csoportban. A belépéshez Ócsai Z. Lászlótól kell kérni az engedélyt, aki a 06/70–391–3218-as telefonszámon is válaszol a felmerülő kérdésekre.
csukás mátyás
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő