Németh miklós (részlet az 1989 – Határon című filmből)
Forrás: filmtekercs.hu
Gyula is csatlakozik a KineDok című dokumentumfilmes programhoz, amely a prágai IDF (Institute of Documentary Film) égisze alatt fut. A nemzetközi program célja, hogy a résztvevő öt ország – Magyarország, Csehország, Szlovákia, Románia és Horvátország – friss dokumentumfilmes termésének legjavát hozzáférhetővé tegye országonként 20-20 vetítési helyszín számára. A program neve KineDok, a cél egy teljesen új típusú nemzetközi közösség, egy egyedi filmklub és alternatív filmterjesztői platform megteremtése, amely kapcsolatot teremt a kreatív dokumentumfilmek készítői és nézői között.
Az indító programsorozatban gondolatébresztő kelet- és közép-európai dokumentumfilmeket vetítenek, olyan közösségi élmény megteremtése a cél, amely kilép a filmszínházak hagyományos falai közül, ezért a KineDok vetítései helyi művelődési házakban, iskolákban, klubokban, kávézókban, galériákban, vagy épp egy padláson kerülnek megrendezésre. A meghívás nem csupán a filmek vásznon való megtekintésére szól, hanem lehetőséget nyújt a filmkészítőkkel és szereplőkkel való személyes találkozásra, hogy baráti környezetben alkalom születhessen a filmek kapcsán felmerülő témák megvitatására.
A gyulai Karácsonyi János Katolikus Gimnáziumban évek óta fontos szerepet tölt be a mozgóképkultúra és médiaismeret tanítása, így az intézmény szívesen csatlakozott a dokumentumfilmes programhoz. A filmvetítések a gimnázium 2. emeletén lévő Lindeisz-előadóban lesznek (Gyula, Kossuth tér 5.).
Az első vetítés április 22-én, szerdán 17 órakor lesz, amikor az 1989 – Határon című filmet láthatják az érdeklődők. Külön érdekessége a vetítésnek, hogy a résztvevők találkozhatnak, beszélgethetnek a két alkotójával, az Oscar-jelölt dán rendezővel, Anders Østergaarddal és Rácz Erzsébettel. A moderátor dr. Erdész Ádám, a Békés Megyei levéltár vezetője lesz.
Az Oscar-jelölt dán rendező, Anders Østergaard és Rácz Erzsébet kreatív dokumentumfilmjében tulajdonképpen két, egymással szorosan összefüggő szál fut: az egyik az utolsó MSZMP-s miniszterelnök, Németh Miklós portréja, a másik pedig egy, az NDK-t elhagyni készülő fiatal pár története.
A következő hónapokban az alábbi hét dokumentumfilmet is vetítik: Besence Open, Sugar – Blues/Cukor – blues, Joanna, Here... I Mean There/ Itt... mármint ott, Comeback/Visszatérés, Blood/Vér, Consumed/Elfogyasztva.


























