A hagyományokhoz hűen ünnepélyes keretek között emlékeztek meg Erkel Ferencről születésnapján, november 7-én a gyulaiak. Az Erkel Ferenc Emlékház előtt tartott rendezvényen dr. Németh Csaba történész úgy fogalmazott: a város híres szülötte a Himnusz zeneszerzőjeként és a magyar operajátszás megteremtőjeként elévülhetetlenül, örökre beleírta nevét a zenetörténetbe.
A szakember ünnepi beszédében emlékeztetett rá, hogy Erkel Ferenc szülőháza és életműve a gyulai és a Békés megyei értéktárba is bekerült, és a közeljövőben várhatóan hungarikummá nyilvánítják azokat.
Dr. Németh Csaba hangsúlyozta: a zeneszerző a dalárdmozgalom vezérkarnagyaként a vidéki kórusmozgalom felkarolásáért, a filharmóniai társaság létrehozásával a fővárosi koncertélet megszervezéséért, míg a Zeneakadémia igazgatójaként a zenei utánpótlás biztosításáért tett sokat.
– A híres emberek szülőhelyét bizonyos misztikum övezi – mondta az Erkel-kutató. Mint kifejtette, a komponistát olyan családi légkör vette körül szülőházban, amely alapvetően meghatározta későbbi pályafutását, már öt-hat éves kisgyermekként elkísérte édesapját fellépéseire.
– A szülőház egy része iskolaépület volt, Erkel az első és a második osztályt is itt végezte el, itt tanult meg írni-olvasni – idézte fel a zeneszerző gyermekéveit dr. Németh Csaba. A történész azt is elmondta, hogy a város neves szülötte egy vele készített interjúban maga vallott arról, milyen fontosan szerepet töltött be életében a családi ház. Mint kifejtette, a zeneszerző számára meghatározó élmény volt, amikor egy este idős cselédjüket hallotta dúdolni a tűzhely mellett. – Ennek hatására érett meg Erkelben az elhatározás, hogy a magyar nép zenei kincsével kell foglalkoznia – emelte ki a történész.
A megemlékezés végén a résztevők koszorúkat helyeztek el a szülőház falán, majd a diákokkal kiegészült Erkel Ferenc Vegyes Kar énekelte el a Szózat Erkel Ferenc által megzenésített változatát. A rendezvény után dr. Németh Csaba vezette körbe az érdeklődőket az Erkel-kiállításon.