Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Balázs Márk kapta idén az Erkel Ferenc művészeti ösztöndíjat

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. HÍREK • 2024. november 09. 09:22
Balázs Márk kapta idén az Erkel Ferenc művészeti ösztöndíjat
Az oklevelet a zeneszerző születésének évfordulója alkalmából rendezett koncerten adták át

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Hangversenyt rendeztek Erkel Ferenc születésének 214. évfordulója alkalmából november 8-án a városháza dísztermében. Az eseményen átadták az Erkel Ferenc művészeti ösztöndíjat, amelyet idén Balázs Márk vehetett át.

A megjelenteket Görgényi Ernő polgármester köszöntötte, aki úgy fogalmazott: Erkel Ferenc a magyar kultúra állócsillaga, egy olyan művész, aki rendszereken átívelően köztiszteletben állt, áll és állni is fog.

– Erkel tisztelete a szülővárosában mindig töretlen volt, sőt a zeneszerzőt Gyulán már életében is kultusz övezte – 1888-ban avatták díszpolgárrá –, ez a kultusz a mai napig él. Ezt az állandóságot nagyon jó illusztrálja a gyulai Erkel-szobor története – igen ritka dolog ugyanis a magyar történelemben az, hogy egy emlékmű másfél évszázadon át ugyanazon a helyen maradhasson.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A városvezető felidézte: a szobor felállítását Göndöcs Benedek apátplébános kezdményezte 1893. szeptember 21-én, a zeneszerző halála után három hónappal. A szobrot Kallós Ede szobrász készítette el, és 1896-os felavatása óta ugyanott áll, az Erkelről elnevezett téren.

Görgényi Ernő kiemelte: az Erkel család 1806-ban költözött Pozsonyból Gyulára. A magyar kultúra erősségét jól mutatja, hogy egy német család tagjaként Erkel nem német nyelvű, német dallamvilágú művei által tett szert ismertségre.

– Azon munkálkodott, hogy egyedülálló magyar operastílust teremtsen, ápolja a nemzeti hagyományokat, műveiben megőrizze a magyar dal- és táncformákat.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A polgármester aláhúzta: a Himnusz zeneszerzőjeként és a nemzeti opera megteremtőjeként a mai napig hálásak vagyunk Erkel Ferecnek, a születésnapja mindig kiemelt figyelmet kap, és természetesen minden évben e dátumhoz igazítják a nevét viselő művészeti ösztöndíj átadását.

A köszöntő után az ösztöndíjat a városvezető és Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke adták Balázs Márknak, aki a Gál Ferenc Egyetem Vántus István Zeneművészeti Szakgimáziumának zongora tagozatos tanulója. Ötödikes kora óta volt a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola diákja. Több hazai és nemzetközi versenyen vett részt, ért el szép eredményeket. Célja, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanuljon tovább, majd oktató szeretne lenni.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A díjátadás után következett a hangverseny, ahol közreműködtek Fahidi Patrícia és Balog Endre, a Magyar Állami Operaház szólistái, valamint Gál Csaba művésztanár.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)