A mini, óvodásoknak kifejlesztett műfüves sportpálya a Szeged-Csanádi Egyházmegye és az Ovi-Foci Közhasznú Alapítvány támogatásával épült meg. A pálya lekerekített sarokelemei és hálóval fedett, acél vázszerkezete egyaránt a kicsik igényeihez igazodik. A 6 méter széles és 12 méter hosszú építményt futballkapuval, kosárlabdapalánkkal és pályafelező-hálóval is felszerelték, így a gyerekek többféle sportág mozgáselemeit is elsajátíthatják az óvodai foglalkozásokon.
Kónya István a körzet önkormányzati képviselőjeként segítette az óvodát, egyben támogatta a programot 500 ezer forinttal. Az alelnök az idei évre tervezett képviselői keretéből finanszírozta az óvodaépülettől a pályáig vezető díszburkolat lerakását.
Az átadó ünnepségen Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke mellett jelen volt dr. Molnár Andrea, az Ovi-Foci Közhasznú Alapítvány elnöke, dr. Kovács József országgyűlési képviselő, Gajda Róbert alpolgármester, Kónya István, a megyegyűlés alelnöke, Adem Kapic, a Grosics Labdarúgó Akadémia igazgatója, Steigerwald Ernő, az akadémia létesítményvezetője, valamint Petróczki Zoltán, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ gyulai tankerületi igazgatója. A gyerekek táncos műsora után Buzánszky Jenő és Kiss-Rigó László vágta át a nemzeti színű szalagot.
Takácsné Szabó Erika óvodavezető köszöntőjében kiemelte: az intézményben nagy hangsúlyt fektetnek a mozgásoktatásra. A tagintézmény vezetője lapunknak elmondta: a pálya tavaly novemberben készült el, de csak nemrég, a jó idő beálltával kezdték el napi rendszerességgel használni.
– Egyelőre a nagy- és középső csoportosaink vették birtokukba a pályát. A jövő évtől kezdve felmenő rendszerben, tehát a kiscsoportosok bevonásával szeretnénk folytatni a programot – ismertette a részleteket Takácsné Szabó Erika. Az Ovi-foci program keretében az intézmény hat óvodapedagógusa, valamint a társintézményében oktató testnevelő tanárok, illetve gyógypedagógus vett részt továbbképzésen – tudtuk meg az óvodavezetőtől.
Az alapítvány személyes indíttatásból alakult meg 2011-ben – árulta el dr. Molnár Andrea. Az elnök szerint az ovifocipálya és a hozzá kapcsolódó program országos és európai szinten is egyedülálló. A fejlesztésért az alapítvány tavaly Magyar Termék Nagydíjat, illetve Innovációért Nívódíjat kapott.
– Mára az ország második legnagyobb sportcélú közhasznú alapítványává nőttük ki magunkat. Több mint 15 ezer gyerek kapcsolódik a programunkhoz, s ez a szám év végére a 30 ezret is meghaladja – emelte ki dr. Molnár Andrea.
Mint megtudtuk, az Ovi-foci program az MLSZ Bozsik-programjának U7-től induló, legalsó szintjéhez kapcsolódik. Tavaly összesen 79 pálya épült, a gyulai a 75. a sorban. A tervek szerint idén további 61, jövőre pedig 85 pályát építenek az országban. Az elnök kiemelte, hogy az ovifocipályákat fedő, három rétegben szőtt, töltetlen svájci műfű különlegesnek számít hazánkban, hiszen csak a Grosics Labdarúgó Akadémián és a debreceni labdarúgó akadémián használják azt.
A gyulai ovifocipálya megépítésére a Szeged-Csanád Egyházmegye pályázott – ismertette a részleteket dr. Molnár Andrea. A költségek 30 százalékát az egyházmegye, 70 százalékát az alapítvány biztosította.
Buzánszky Jenő lapunknak elmondta: maga is óvodásként kezdett el futballozni. Az Ovi-Foci Alapítvány alapítója szerint a program lényege, hogy megszeretessék a gyerekekkel a sportot, a mozgást. A jövő nemzedékét szeretnénk ezzel segíteni, útnak indítani – hangsúlyozta.
– A tehetség egy istenadta lehetőség, amivel élni és visszaélni is lehet. Csak az tud élni vele, aki lemond a dolce vitáról, mert a sikereket nem adják ingyen – válaszolta a nemzet sportolója arra a kérdésre, hogy mit adna útravalóul a cseperedő futballistáknak. Az Aranycsapat hátvédje úgy véli, az ember időskorában eszmél rá igazán arra, hogy érdemes volt fiatalon sok mindenről lemondania.