Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Mátyás király nagy mesélői mérték össze tudásukat a gyulai vár lovagtermében

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • MAGAZIN • 2018. szeptember 28. 16:05
Mátyás király nagy mesélői mérték össze tudásukat a gyulai vár lovagtermében
Tizenharmadik alkalommal mérlegelt idén a zsűri

Hunyadi Mátyás születésének 575. és királlyá választásának 560. évfordulóján, Benedek Elek születésnapján, vagyis a magyar népmese napjához kapcsolódóan, szeptember 28-án rendezték meg idén tizenharmadik alkalommal a Mátyás király megyei monda- és mesemondó versenyt a gyulai várban. A megmérettetésen tizenkét negyedikes és öt ötödikes mérte össze tudását.

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Impozáns helyszínen, a gyulai vár reneszánsz korabeli lovagtermében zajlott idén is a Mátyás király megyei monda- és mesemondó verseny, amelynek részvevőit a szervezők nevében Kisné Czeglédi Márta, a Mogyoróssy János Városi Könyvtár munkatársa köszöntötte. A gyermekrészleg felelőse rögtön az elején tisztázta, miért pont Mátyás királyról szóló történeteket kell előadniuk a jelentkezőknek. Mint mondta, azért, mert korábbi tapasztalataik azt mutatták, hogy az általuk szervezett vetélkedőkön a legtöbben az igazságos uralkodóhoz fűződő mesét választottak maguknak. Ennek alapján döntötték el, hogy ennek a megmérettetésnek ez lesz a tematikája.

Eredetileg február 24-re, Mátyás király névnapjára ütemezték, de mivel az egyik évben akkora hóvihar kerekedett, hogy a versenyzők fele nem jutott el a helyszínre, áthelyezték a nagy mesemondó, Elek apó születése napjának környékére.

Kisné Czeglédi Márta bevezetőjében arra is magyarázatot adott, miért a gyulai várban gyűlnek össze erre az alkalomra. Ennek roppant egyszerű az oka: annak idején, 1482-ben Mátyás király a fiának, Corvin Jánosnak adományozta az erődöt. És bár ő nem sokat lakott itt, az özvegye, Frangepán Beatrix és a kislánya, Erzsébet szívesen időztek ezen a helyen.

 

Kisné Czeglédi Márta

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A jelenlévők ezt követően megismerkedhettek a szervezőkkel, Kovács Ágnessel, az Erkel Ferenc Művelődési Központ programszervezőjével és a zsűri tagjaival, Marsi Katalin és Varga Enikő pedagógusokkal, az ítészek elnökével, Baracsi Istvánnal, a Pepe manó bábszínház kitalálójával és vezetőjével, valamint Árgyelán Adrienn múzeumpedagógussal, akinek a vezetésével bejárták a várat.

Kisné Czeglédi Mártától megtudtuk, a versenyre huszonegyen neveztek be Gyula, Békés, Békéscsaba, Elek és Szarvas összesen tíz iskolájából, a járvány miatt azonban végül a zsűrinek tizenkét negyedikes és öt ötödikes diák közül kellett megneveznie a díjazottakat. A könyvtáros külön kiemelte, idén olyan meséket is hallhattak, amelyek eddig még sohasem.

Baracsi Istvántól arra a kérdésünkre kaptunk választ, mire figyeltek, amikor értékelniük kellett a produkciókat. Elsősorban az előadásmód összhangjára, mutatott rá a főítész, ezen belül arra is, mennyire kifejező, hallható és érthető a mesélés, megszólítja-e előadója a hallgatóságot, keresi-e vele a kontaktust. Az előző évekhez hasonlóan arra is tekintettel voltak, alkalomhoz illő-e a mesemondó viselete, jóllehet, nem ez volt a mérvadó. Kollégáival egyetértésben és összegzésképpen úgy vélte, színvonalas, élvezhető vetélkedőn vehettek részt.

 

Képünkön (balról jobbra): Varga Enikő, Baracsi István és Marsi Katalin 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A negyedik osztályosok közül díjat kapott:

1. Laurinyecz Levente (Gál Ferenc Főiskola szarvasi gyakorló iskolája; felkészítő: Aszódi Márta és a szülők)

2. Pataky Lídia Edit (gyulai Magvető református iskola; felkészítő: Révászné Nagy Gabriella)

3. Szűcs Benkő (békéscsabai Petőfi utcai iskola; felkészítő: Szarka Anita)

Különdíjban részesült: Somi Zétény Soma az előadásmódért (gyulai Implom József iskola; felkészítő: Puskásné Árgyelán Ildikó), Csobán Zsófia (egyéni versenyző, gyulai román iskola; felkészítő: Száva Mihályné) és Kosztin Zsófia (gyulai Implom József iskola; felkészítő: Kissné Góg Ildikó) a szép kiejtésért, Ficzere Fruzsina (gyulai Karácsonyi János iskola; felkészítő: Pavlákovicsné Deák Erika) és Bíró Márton Benedek (egyéni versenyző, gyulai Dürer iskola; felkészítő: Szilágyiné Bíró Katalin) a szép viseletéért.

 

Az ötödikesek közül díjazott lett:

1. Dihen Ferenc (békési Dr. Hepp Ferenc iskola; felkészítő: Dihenné Rucz Erika)

2. Tapasztó Gréta (gyulai Implom József iskola; felkészítő: Kolozsi Ildikó)

3. Kapocsán Réka (egyéni versenyző, eleki román iskola; felkészítő: Csobánné Stelkovics Edina)

Különdíjban részesült Steczina Liliána Judit (eleki román iskola; felkészítő: Csobánné Stelkovics Edina) és Szilágyi Máté Mihály (gyulai Bay Zoltán iskola; felkészítő: Pataky László Zoltán).

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)