Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gravitáció nélküli élet a Nemzetközi Űrállomáson

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2012. december 16. 18:00
Gravitáció nélküli élet a Nemzetközi Űrállomáson
Marsha Sue Ivins amerikai űrhajósnő Budapesten, Szegeden és Debrecenben tartott előadást az űrrepülésről
A Nemzetközi Űrállomás. Forrás: nasa.com

Életemben először hallgathattam és láthattam egy igazi űrhajóst, illetve végre megismerhettem Kamillát, az űrcsirkét is. Nagy élmény volt számomra, hiszen más szemszögből láthattam bele az űrhajósok életébe, ami sokkal közelebbivé és még jobban irigylésre méltóvá tette számomra, mint ezidáig.

Marsha Sue Ivins amerikai űrhajósnő Budapesten, Szegeden és Debrecenben tartott előadást az emberes űrrepülés múltjáról, jelenéről és bizonytalan jövőjéről. Az űrhajós hölgy, a NASA fedélzeti mérnöke, a Columbia és az Atlantis űrsikló legénységi tagjaként öt űrutazáson vett részt és így összesen 55 napot töltött a világűrben. Minden űrutazása előtt a telefon rögzítőjén azt az üzenetet hagyta, hogy: "Elhagytam a Földet, majd jövök". A már nyugdíjazott űrhajósnő a Budapesti Amerikai Nagykövetség meghívására látogatott el hazánkba.

Az előadás elején röviden összefoglalta az űrhajózás történetét. Elmondta, hogy az 1950-es és 60-as években hatalmas verseny alakult ki az amerikai és az akkori szovjetek között. A NASA először a Mercury-programot indította el a hatvanas évek elején, amelyben először küldtek embereket a világűrbe, majd ezt követően a Gemini-programban 16 űrhajós 600-szor kerülhette meg a Földet. Ezután a mindenki által ismert Apollo Hold-programról mesélt, amely 1969 és 1972 között zajlott. A program 6 küldetése során összesen 12 űrhajós mehetett a Holdra. Az akkori űrhajókat csak egyszeri alkalomra tervezték, mivel a Földre való visszatérésükkor az atmoszférában az űrkapszulák külseje elégett, és nem lehetett újra felhasználni őket.

Majd a továbbiakban áttért a Space Shuttle programra, a többször is felhasználható űrrepülőgépek korszakáról, illetve a Nemzetközi Űrállomáson folyó munkáról és hétköznapjaikról szólt. Elmondta, hogy az űrrepülőgépek feladatai közé tartozott az állandó személyzet cseréje az űrállomáson, a különböző elemek és ételek utánpótlása. Az asztronauták feladata a műholdak pályára állítása és karbantartása, illetve különböző kísérletek és mérések végrehajtása.

Láthattunk különböző videókat a gravitáció nélküli világukról. Gravitáció nélkül nincs fel, nincs le és súly sem, így egy nagyon nehéz tárgyat is akár egy újjal, könnyedén fel lehet emelni. Repülve mennek egyik helyről a másikra, persze, ha dolgozniuk kell, akkor a kiépített lábtartókba be tudják akasztani a lábfejüket vagy kiköthetik magukat hogy egy helyben maradjanak. A felvételeken láthattuk, hogyan esznek, isznak és tisztálkodnak. Az előre megfőzött és sütött ételeket speciális zacskókban kapják, melyet azután kikanalaznak, esetleg szívószállal kiszívnak belőlük. A vizet egy tartályból szintén zacskóba töltik, és szívószállal isszák és ha valaki narancs dzsúszt vagy kávét kíván, akkor azt az aromát teszik bele a zacskóba, amelybe vizet töltve összekevernek.

Persze, ki is használják a gravitáció hiánya adta játszadozás előnyeit is. A folyadékot kinyomják a zacskóból, amely egy gömbbé áll össze és "harapható" is. "Kiengedik" az ételt a zacskóból, akkor úszhatnak utána és lehet szájjal elkapni. A tisztálkodásnál is vízgömböcskéket használnak fel. A gömböt jól eldörzsölik magukon, úgy mint mi, itt a Földön a szappanos szivacsot.

 

 

Láthattuk, hogyan készül az űrhamburger. Egy tortillalapot felcsipeszeznek, rányomják a ketchupot és a mustárt. Ezután az előkészített-megsütött húst rárakják és már csak fel kell tekerni. Kész. A toalett használata viszont már jóval bonyolultabb. A nagyobb dolog esetén légmentesen záró zacskókat helyeznek a különleges WC-tartályba, majd dolguk végeztével összegyűjtik és később visszajuttatják a Földre. A folyékony végterméket viszont újrahasznosítják. Teljesen sterilizált, átszűrt és megtisztított állapotban újra emberi fogyasztásra alkalmas, felhasználhatják újra kávéfőzésre, fürdésre vagy akár játszadozásra is.

Az előadáson nagyon sok olyan érdekességről is szó esett, amiről sem könyvben, sem az Interneten nem igazán olvastam még. Ezekről a jövő héten olvashatnak.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM