
- Negyvenöt évig horthysta, fasiszta tisztek voltunk. Engem még Horthy Miklós avatott személyesen. Mi a hazáért mindhalálig harcoltunk, az ukrajnai hómezőkön is, a Kárpátokban is – mondta hallgatóságának ma este a Mogyoróssy János Városi Könyvtár olvasótermében vitéz dr. Török Pál Miklós.
A könyvtárban két könyvet mutattak be ezen az esten. Egyiket Zetényi-Csukás Ferenc írta nagybátyjáról, Zetényi-Csukás Kálmánról. Horthy István kormányzóhelyettes barátja és parancsnoka 1943. január 19-én vesztette életét az orosz fronton, Ilovszkojénél. A másik szintén Zetényi-Csukás Ferenc interjúkötete vitéz dr. Török Pál Miklóssal, aki tartalékos ezredesnek, nyugdíjas gyógyszerésznek és mindenekelőtt magyar királyi hadnagynak mondta magát a könyvtári esten. Dr. Török Pál Miklós Kétegyházán született és Zetényi-Csukás Kálmán kétegyházi lányt vett feleségül – mondta el érdekességként a könyvek főszereplőiről Purecséné Lengyel Mária.
Zetényi-Csukás Ferenc felelevenítette Magyarország világháborúba sodródásának körülményeit. Kassa bombázásával kezdődött. Az elkövető kilétéről máig megoszlanak a nézetek. Egyesek szerint a szovjetek voltak, mások szerint is a szovjetek, de tévedésből, ismét mások szerint a szlovákok vágtak vissza. Ugyanilyen rejtélyek övezik Horthy István halálát is, aki Zetényi-Csukás Kálmánnal tette le a repülőgép-vezetői vizsgát. Horthy Miklós kormányzó elsőszülött fia a vezérkari őrnagy Zetényi-Csukás Kálmánnal érkezett a Donhoz. A tisztek - köztük Horthy István is - az ő sátrában gyűltek össze 1942. augusztus 19-én. Négy vadászgépre volt szükség, az egyik soros repülő Horthy István volt. Másnap reggel ötkor felszálltak. Hét perccel később Horthy István gépe lezuhant. Voltak, akik repülőgép-balesetnek mondták, mások műszaki hibára gyanakodtak, ismét mások német merényletben gondolkodtak. Köztük Horthy István felesége is, aki ma külföldön él. Zetényi-Csukás Kálmán összetört barátja halála miatt. Vezérkari ezredesként adta ki a parancsot 1943. január 19-én: utánam! Négy ezer visszavonuló magyar katona, ezer sebesült, 750 repülő állt a 84 ezres orosz katonai gyűrűbe fogva. A kitöréskor vesztette életét Zetényi-Csukás Kálmán. Holttestét később találták meg a hóban. Sebe miatt még túlélte volna a kitörést, de megfagyott a télben.
Annyi élmény tör elő belőlem, hogy reggelig tudnám mondani – árulta el hallgatóságának vitéz dr. Török Pál Miklós, a ludovikás magyar hadnagy. De ezek a történetek a könyvekben is benne vannak – tette hozzá. Legendás történeteit helytállásról, hazafiságról, emberi leleményességről sokáig hallgatták az est résztvevői.
