Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Rögös utakon a huszadik században

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szőke Margit • KULTÚRA • 2010. március 26. 15:00
Rögös utakon a huszadik században
A sárréti költő hű maradt szülőföldjéhez és a parasztsághoz, amely élete végére eltűnt
Füzesgyarmat, Hegyesi János költő szülővárosa

Rögös utakon járt életében Hegyesi János, a füzesgyarmati költő, népköltő, népi költő, autodidakta költő, őstehetség, parasztköltő. Így is, úgy is nevezték azok, akik életművét minősítették. A sárréti költő, író, politikus élete átívelte a XX. századot.  

Hegyesi János utolsó  könyve, a Rögös utakon 1990-ből, verseit, prózai műveit összegzi. Czine Mihály irodalomtörténész írta róla, hogy szociografikus hitelességgel örökítette meg a sárréti nép, a szegényparasztság sorsát. A költőt, aki saját erejéből a Nemzeti Parasztpárt országgyűlési képviselője, a Tisztelt Ház, az Országgyűlés jegyzője is volt, 1944-ben nagyhatású beszédet mondott a debreceni Ideiglenes Nemzetgyűlésen, de amikor vége lett a koalíciós korszaknak, hátat fordított a nagypolitikának, hazament a földjét kapálni. Hegyesi János Füzesgyarmaton élt és halt 1899-től 1992-ig. A népi írók, Veres Péter és Szabó Pál nagyra becsülték, de hosszú mellőzöttség is kijutott neki.

Hegyesi Jánosról Gyulán volt szó a napokban, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban, a helyi Arany János Művelődési Egyesülettel közös esten. Földije, az Arany egyesület elnöke, Nagy László beszélt róla, aki akkoriban református lelkészként, esperesként ismerhette a Sárrét költőjét, az embert és sorsát. Hegyesi János négy verset küldött Nagy Lászlónak 1981-ben azzal, hogy, … szerény írásaimat megőrzi és ha nem is leszek már, nem leszek útjában a komisz lelkűeknek, nagytiszteletű lelkész úr emlékezik rám.”

Füzesgyarmaton emlékeznek Hegyesi Jánosra, erről tanúskodik házán az emléktábla, melyet születésének 100. évfordulóján állítottak települése polgárai és áll bronz portréja az írók szoborparkjában 1999 óta Vésztő-Mágoron. Hegyesi János szegény paraszt szülők egyetlen gyermeke volt, jó tanuló, szeretett olvasni. Tanítója szerette volna, ha tovább tanul, de szülei ezt nem tudták neki megadni. Mesterséget taníttattak vele. Katonának vitték, 17 évesen a frontra került. Volt Horvátországban utász, behívták a Károlyi kormány hadseregébe, a Tanácsköztársaság idején önszántából szolgált, épp Gyulán. Részt vett a felvidéki harcokban, a Horthy-hadseregbe is behívták. Szüntelenül művelte magát és mindig visszatért Füzesgyarmatra, apjához, a földhöz. Vállalta 1956-ban a füzesgyarmati forradalmi tanács vezetését. A 160 centiméteres ember szavára elálltak a helybeliek a végrehajtó akasztásától. Mégis, nem sokkal később egy pufajkás úgy megverte, hogy eltört a gerince. Az 1970-es években tört meg körülötte a hallgatás, író-olvasó talákozókra hívták, megjelentek kötetei. Sose tagadta meg paraszti mivoltát. -Nem leszek a parasztság árulója – mondogatta. A magyar parasztságot a nemzet gerincének tartotta. Hosszú élete során meg kellett érnie a parasztság eltűnését. Azt is, hogy 1956 után épp a nép fiai kínozták. ,,… Kéjjel kínoztak a párt nevében/ S a nép fiai, nem is ellenség. Ez fáj legjobban, mindig a népért / S szebb életért küzdő lelkemnek…” – írta Meggyalázva című versében 1957. március 15-én.

Hegyesi János e sorok írójától egy másik márciusi verset küldött az akkori Békés Megyei Népújságnak közlésre. ,,…Keletről jöttünk, nyugatra vágyunk/ demokráciát, jogot akarunk/ Szabad sajtóban helyet kapjon/ az igazságunk, a gondolatunk!/ Farsang végére márciust várunk / hulljon le végre csalóka álarc…” – írta Márciusok című versében 1990. február 21-én.

Hegyesi János csaknem végigélte az egész XX. századot. Verseiben ott visszhangzik a kor.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM