Az antioxidánsok hatástalanítják a szervezetben felgyülemlő káros szabadgyököket, lassítják az öregedési folyamatokat, csökkentik a betegségek kialakulásának kockázatát. A szőlőmag nagyon sok rostot, valamint olajokat, tanninokat, nagy mennyiségben antioxidánsokat (mint például E-vitamint), flavonoidokat, linolénsavat, polifenolokat (például rezveratrolt) tartalmaz.
A rezveratrol kedvező élettani és biokémiai hatásai széleskörűek: tágítja az ereket, gátolja a vérlemezkék összecsapódását, csökkenti a gyulladásokat, élénkíti az agyműködést, erősíti az immunrendszert, gátolja a daganatok növekedését.
Hatását már nagyon kis dózisban szedve is kifejti, ez nem utolsó szempont az őszi lehűlés előtt, amikor érdemes felkészíteni a szervezetünket a beköszöntő hűvösebb, nyirkosabb időszakra. Szőlőmaglisztet adagolhatunk süteményekbe, kenyérbe is, mert a hőtűrő képessége magas, nem veszít értékes anyagaiból.
Burgonyás pogácsa
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 2 evőkanál szőlőmagliszt
- 20 dkg margarin
- 20 dkg burgonya (főtt, áttört)
- 4 db tojás
- 4 dkg friss élesztő
- 2 teáskanál só
- köménymag
- szezámmag
Elkészítés:
A lisztet elkeverjük a szőlőmagliszttel, és a sóval, majd összegyúrjuk a margarinnal és a tört burgonyával. Belemorzsoljuk az élesztőt, majd összedolgozzuk a tésztát a tojássárgákkal. Egy óra hosszat meleg helyen pihentetjük. Ujjnyi vastagra nyújtjuk a tésztát és tetszőleges méretű pogácsákat szúrunk ki belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és tetejüket tojásfehérjével megkenjük. Felét köménymaggal, másik felét szezámmaggal megszórjuk. 220 fokra előmelegített sütőben (alul-felül álláson) 15 percig, majd mérsékeljük a hőt 200 fokra és további kb. 10 perc alatt aranyszínűre sütjük.
- Energia: 3768 kcal
- Fehérje: 85,2 g
- Zsír: 192,6 g
- Szénhidrát: 421,6 g
Egészségükre!