Megújult a gyulai Németvárosi Óvoda torna- és fejlesztőszobaként használt tetőtere, és napelemparkot is telepítettek a tetőre kormányzati támogatásból – hangzott el október 18-án az intézményben tartott sajtótájékoztatón.
Pálovitsné Czene Ágota intézményvezető kifejtette: az intézményt fenntartó gyulai nemzetiségi önkormányzat két pályázatból összesen 15,5 millió forint támogatást nyert el, melyből az energiahatékonyságot növelő beruházást valósítottak meg. A részletekről szólva elmondta: az óvoda beépített tetőterében lecserélték a szigetelést, a padlózatot és a nyílászárókat, gipszkartonoztak, felújították a villamoshálózatot, továbbá a tetőn napelemrendszert építettek ki.
Felidézte: 2017 és 2022 között összesen 84 millió 186 ezer forint kormányzati forrás érkezett az intézményhez fejlesztésre; tavaly 20 millió forintból újult meg a tetőszerkezet egy része, és 18 millió forintot költöttek a játszóudvar fejlesztésére.
Tircsi Richárd, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságának nemzetiségi főosztályvezetője rámutatott: a fejlesztési forrásokon felül működési támogatással is segítik az intézményt, ezzel hozzájárulnak a megnövekedett rezsiköltségek, a pedagógusok nemzetiségi bérpótlékának, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum kompenzációjának finanszírozásához.
Hozzátette: a kormány továbbra is támogatja a nemzetiségi intézményeket. Idén novemberben újabb pályázatot írnak ki kis értékű beruházásokra, jövőre pedig további 10 millió forint támogatást fordíthatnak az intézmények az energetikai hatékonyság növelésére.
Mittag Mónika, Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke emlékeztetett: az óvoda fenntartói jogait 2016-ban vette át nemzetiségi önkormányzat a fürdővárostól. Kiemelte: a gyulai az egyetlen olyan települési nemzetiségi önkormányzat Békés vármegyében, amely saját intézményt tart fenn.
Kitért rá, 2017-ben Ritter Imre, az Országgyűlés német nemzetiségi képviselője kezdeményezte, hogy a nemzetiségi intézmények működési és felújítási támogatásra pályázhassanak. Azóta évről évre több forrás érkezet a Németvárosi Óvodába, többek között felújították a csoportszobákat és a konyhát, korszerűsítették a fűtésrendszert, lecserélték a vizesblokkokat és az öltözőszekrényeket, továbbá játszóteret alakítottak ki a szomszédos, gyulai önkormányzat által megvásárolt telken.
Kónya István, Gyula alpolgármestere jelezte: a Németvárosi Óvoda pénteken ünnepli fennállásának 130. évfordulóját.
Hangsúlyozta: a fürdőváros szerves részét képező Németvároson olyan, településtörténeti szempontból is jelentős épületek találhatók, mint a „Máriás” ház vagy Erkel Ferenc szülőháza, ezek szintén megújultak az elmúlt években. Hozzátette: reményeik szerint a városrész templomát is felújíthatják a közeljövőben.
Azt is mondta, Gyula többnemzetiségű település, ahol „békességben, egymás kultúráját és hagyományait tisztelve és elismerve élnek együtt magyarok, románok és németek”. Hozzáfűzte: a mindenkori városvezetés mindig számíthatott a nemzetiségekre, és az önkormányzat is segíti a nemzetiségeket erejéhez mérten.