A csipkebogyó ásványi anyagokban is gazdag. A magnézium és vas mellett az antioxidánsok és az ásványi sók is jótékonyan hatnak az immunrendszerünkre. Serkentik a szervezet ellenálló képességét, az antioxidánsok védenek a szabadgyökök ellen, és megvédik a sejteket a külső hatásoktól, így a csipkebogyó öregedésgátló is.
Serkentőleg hat a bőr kollagéntermelésére, érzékeny, rozaceás bőrre, napozás vagy szőrtelenítés után, hegek, striák, bőrelszíneződés esetén is javasolt a használata. E-vitamin-tartalma szebbé teszi a bőrt, és megelőzi az idegsejtek károsodását.
Gyulladáscsökkentő, méregtelenítő, roboráló hatású, javítja a májfunkciót, használható a megfázás megelőzésében. Emellett lázcsillapító, és a látást is segíti.
Teaként használva csökkenti a magas vérnyomást, a benne lévő C-vitamin hozzájárul az érfalak erősítéséhez, ezzel megelőzve a szív- és érrendszeri problémákat.
A természetes vaspótlás egyik legjobb módja a húsából készült tea fogyasztása.
A tea elkészítése, más gyógynövényekkel való keverése szakértelmet igényel, ezért aki használni akarja, kérje természetgyógyász segítségét.
A csipkebogyó termésből készülhet szörp, lekvár, likőr vagy bor, de bőrápoló csodaszerek is, például csipkebogyóolaj vagy -szappan.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta, fülakupunktúrás addigtológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus, okleveles rajzvizsgálati szakértő, komplex mozgásterápia-fejlesztő, tanulási coach. Rendelője címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 06-20/487-6669.]