Egyetem-Tér-Gyula címmel szervezett programot az Erkel Ferenc-gimnázium, a Gyulai Tankerületi Központ és a Szegedi Tudományegyetem június 2-án a Vigadóban.
Az eseményen elsőként Görgényi Ernő polgármester köszöntötte a megjelenteket. Beszédében emlékeztetett: a három intézmény tavaly szeptemberben kötött együttműködési megállapodást.
Hozzátette, hogy a programot ennek az együttműködésnek a keretében szervezték, az pedig külön erény, hogy olyan személyek adnak elő, vesznek részt a beszélgetésekben, akik a gyakorlati oldalról is megközelítik az adott témákat.
Kiemelte: nagy szükség van azokra, akik az egyetemi évek alatt is fenntartják a kapcsolatot szülővárosukkal, egykori középiskolai tanulmányaik helyszínével, majd a diploma megszerzése után ott építenek maguknak karriert.
Görgényi Ernő kifejtette: az együttműködés egyik célja, hogy az egyetemi évek után minél többen térjenek vissza Gyulára és Békés vármegyébe. A fürdőváros sok lehetőséget kínál, ugyanis több megyeközponti funkciót is ellát.
Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott, reméli, hogy hagyományt teremtenek az Egyetem-Tér-Gyula elnevezésű programmal.
Hangsúlyozta: a gyermekek nevelése és oktatása közös felelősség. Az intézményi keretek biztosítják a tanulási képességek fejlesztését, ugyanakkor óriási szerepük van az olyan eseményeknek, ahol a tudományos tartalom és a személyes példaadás összekapcsolódik, a diákok pedig aktív szereplőként fedezhetik fel a megismerés határait.
– A rendezvény különlegessége éppen abban rejlik, hogy találkozási alkalmat teremtünk az egyetem neves előadói, gyulai, Békés vármegyei hallgatók és kutatók, Gyula városának szakemberei és a középiskolás korosztály számára.
Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és kapcsolati rektorhelyettese felhívta rá a figyelmet, hogy a magyarországi egyetemek csak akkor működhetnek jól, ha a közoktatás is jól működik, ha kapcsolat van az oktatás különböző szintjei között.
A köszöntők után Hermann Róbert történész tartott előadást Petőfi Sándorról, majd a délután folyamán a klasszikus fizika határairól, az online közösségek szerepéről a fogyasztói szokásokban és a női és férfi agy különbségeiről tartottak kerekasztal-beszélgetéseket.
A rendezvényhez kapcsolódva a művelődési központ földszinti galériájában kiállítást nyitottak Karikó Katalin elismerései a tanulmányi versenyektől a Lasker-díjig címmel, a tárlatot az érdeklődők június 5-ig tekinthetik meg.