feketéné kovács judit
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Elmondta: a Magyarországon még nem megszokott módszer lényege, hogy egy-egy témát művészeti eszközökkel dolgoznak fel. Hozzátette, ő maga a képzőművészetet, az irodalmat, a mozgást és a zenét hívja segítségül a terápiás csoportfoglalkozásokon.
– Nincs szükség semmilyen művészeti tudásra ahhoz, hogy valaki részt vehessen ezeken – mutatott rá. Hozzátette: a résztvevők által készített alkotásokon tudat alatti tartalmak jelennek meg, a hangsúly tehát nem az esztétikumon van, hanem a szabad alkotáson.
A szakember kiemelte: a művészetterápiás módszerekkel megfoghatóvá tett belső tartalmakhoz sokkal könnyebb valamilyen módon viszonyulni. Hangsúlyozta: a résztvevők mindig a csoporttársuk alkotásáról beszélnek, sosem a személyről.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
– A művészetterapeuta feladata, hogy folyamatosan fenntartsa a biztonságos kereteket a foglalkozásokon. A csoporttitok mellett fontos szabály, hogy soha nem ítélkezünk, nem próbálunk meg tanácsot adni, megoldani a másik problémáját – fejtette ki.
Mint ismertette, a csoportjaiba járó édesanyák úgy jutnak énidőhöz, hogy közben nem kell külön lenniük a gyermeküktől, hiszen őt is elvihetik a foglalkozásokra.
Mint megtudtuk, a tematika az aktuális csoport igényeihez igazodik, de vannak olyan fix témák, amelyeket mindenképp érintenek a foglalkozásokon. Ilyen a várandósság, a szülés, a szülésélmény, a gyermekágy és a gyermekágy után megélt nehézségek.
Feketéné Kovács Judit rámutatott, egy-egy élethelyzetnek sokféle nézőpontja van; a másik alkotásának megfigyelésekor minden csoporttag a saját történetét teszi hozzá a témához.
Hozzátette: a csoport akkor válik igazi közösséggé, amikor a résztvevők már őszintén el merik mondani, hogy mit éltek meg. Ez a biztonságos légkör a csoport alapja.
Elérhetőség:
web: anyaterkep.hu
Facebook: anyaterkep
E-mail: info@anyaterkep.hu
Telefon: +36 70 381 6268
https://www.gyulaihirlap.hu/144998-feketene-pr
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba