– A hosszútávú gondolkodásban és a megfelelő léptékű, egymásra épülő fejlesztésekben hiszünk – kezdte köszöntőjét Görgényi Ernő. – Ennek a gondolkodásmódnak köszönhetően juthattunk el – több lépésben – a Kossuth tér 2006-os átépítésétől a Csigakert, a Göndöcs-kert, a Béke sugárút, az Almásy-kastély és a Kossuth Lajos utca felújításán át az egykori kastélypark másik részéig, a millenium évében, 1896-ban telepített Szent Miklós parkig.
A polgármester elmondta, hogy a beruházás az Európai Unió és a kormány által biztosított támogatásból, 214,5 millió forintból valósulhatott meg, amelyet a fürdővárosi önkormányzat 39,5 millió forint önerővel egészített ki.
A Szent Miklós park rehabilitációja a gyógyhelyek komplex fejlesztését megcélzó pályázatnak köszönhetően valósulhatott meg, amelyre összesen 23 önkormányzat pályázott, de összesen 5 részesült támogatásban, ezeknek egyike volt a gyulai önkormányzat.
– Az, hogy bekerülhettünk ebbe a körbe, az a gyulai turizmus elismerése. 2010 óta kétszeresére nőtt a vendégéjszakák száma településünkön, jócskán megerősítettük tehát vezető szerepünket a Dél-Alföld turizmusában – fogalmazott a városvezető.
A beruházás kapcsán Görgényi Ernő elmondta: a munkálatok során új sétányok épültek, a meglévőket pedig új, jó minőségű burkolattal szélesítették ki. Méltó tereket alakítottak ki a Gyulához kötődő alkotók szobrainak. Új utcabútorokat és hulladékgyűjtőket helyeztek el, a kisvonatok várakozóhelyeinél pedig információs teret alakítottak ki, valamint a park teljes területén díszkivilágítást és automata öntözőrendszert építettek ki.
A zöldfelületek is teljes megújuláson mentek át: kivágtak néhány korosodó fát, elültettek körülbelül 3500 cserjét, 2000 évelő növényt, 3900 tő egynyári virágot – amelyekből a túloldalon található József Attila szoborhoz is jutott –, valamint több 5700 négyzetméter gyepfelületet létesítettek. A fák körüli burkolat – a gyakori kérdéseket megválaszolva – vízáteresztő anyagból készült.
– Amellett, hogy mind a gyulai polgároknak, mind az ideérkezőknek szebb és élhetőbb, igazi közösségi teret biztosítunk a rehabilitációval, egyben műemléki jelentőségű fejlesztést is megvalósítottunk. E történelmi park térfalait védett utcaképet alkotó épületek, helyi védelem alatt álló épületek és védett műemléki épületek határolják.
A polgármester aláhúzta: a beruházást ezúttal is helyi vállalkozás valósította meg, amely egyértelmű érdeke a városnak, hiszen így lehetőséget kapnak a helyben dolgozó, helyi munkaerőt alkalmazó, helyben adót fizető vállalkozások.
– Ez a beruházás is azt üzeni, hogy a kormánnyal nem harcolni kell, hanem együttműködni, mert így gyarapodik és épül városunk – zárta beszédét Görgényi Ernő.
A köszöntők sorát Kovács József folytatta, aki elmondta, hogy tisztelettel adóznak a 2010 előtt elvégzett fejlesztések előtt, hiszen ezek jól és szervesen kapcsolódnak a mai beruházásokhoz. Kilenc évvel ezelőtt azonban új korszak kezdődött, amely alatt harmonikus és gyümölcsöző volt az együttműködés, amelyet a fejlesztések érdekében tudtak tenni.
Mindez csak akkor ér valamit és akkor tudunk előbbre jutni, ha ezeket a beruházásokat meg is tudjuk valósítani – fogalmazott a képviselő és hozzátette, hogy mindez számunkra különösen fontos, hiszen Gyula évek óta a leglátogatottabb turisztikai célpontok között szerepel, így ez mindenki arra a szervezett fejlesztésekre kötelez, amelyek még több turistát vonz a városunkba.
„Az élet igazi, nagy vállalkozásai legtöbbször nem hőstettek, hanem türelemjátékok” – kezdte megnyitóbeszédét egy Márai Sándor idézettel Orbán Balázs. Mint mondta, ez jól mutatja a politikai igazi természetét, országos és helyi szinten egyaránt.
– Csak a jól végzett munka viheti előre az országot, az országot pedig akkor lehet felemelni, ha minden részét egyszerre emeljük – fogalmazott.
Hangsúlyozta: Gyula az egész nemzet számára fontos hely, hiszen mindannyian emlékezni fogunk Kerecsényi Miklósra, Erkel Ferencre vagy Halmos Bélára, de városunk hivatása mégis a turisztika, amely kapcsán jól látható számok mutatják, hogy mennyire sikeresek vagyunk ebben a tekintetben, a mostani átadó apropója is ehhez kapcsolódik.
A miniszterhelyettes elmondta, hogy a 20. század nem a magyarság évszázada volt, ez pedig Gyulán is érződik, a feladatunk pedig az, hogy a 21. században ezt megfordítsuk, mindez csak rajtunk múlik, elindulhatunk a gyarapodás útján. Visszautalt a Márai Sándor idézetre is, amely különösen igaz akkor, ha a jövőt tervezzük.
– A magunk mögött hagyott évek bebizonyították, hogy csak a jól elvégzett munka, a körültekintő tervezés és a határozott kivitelezés az, amely siker hozhat. Ezért változtak meg a dolgok 2010 óta az országban, hiszen a kormány elvégezte és elvégzi a munka ráeső részét. Mi azt tudjuk vállalni, hogy újabb és újabb lehetőségeket biztosítunk a családoknak, az egyházaknak, a gazdasági, kulturális és sportélet szereplőinek, a köznevelésben és szociális szférában dolgozóknak.
Orbán Balázs úgy fogalmazott, hogy a gyulaiak élnek is ezekkel a lehetőségekkel, a város látható módon halad előre, a beruházások pedig egyszerre vannak tekintettel a múltra, jelenre és jövőre, valamint arra, hogy olyan dolgokat hozzanak létre, amelyek hozzá tudnak tenni a város mindennapjaihoz is.
Beszéde végén a miniszterhelyettes városunkat az országhoz hasonlította, mert mindkettő sikeres: szívós, kemény türelemjátékkal, a nehézségeket leküzdve dolgozik, van víziója, kompetens és lokálpatrióta vezetése.
A köszöntők után oklevelet nyújtottak át a sikeresen elvégzett beruházás miatt Virág Zsolt szakértőnek, a Nemzeti Kastélyprogram Kft. ügyvezetőjének, Andaházi László tervezőnek, a Panda Pont Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetőjének és Piskolty Tibornak, a Futizo Kft. ügyvezetőjének.
Az ünnepség Siluan Maniula püspök áldásával és a Dürer-szobor előtt felállított szalag ünnepélyes átvágásával zárult.