Gyula város polgármesterének köszöntője nyitotta meg a XXV. Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiválját péntek este a tószínpadon. Görgényi Ernő ünnepi beszédében így fogalmazott: a magyar néptánckultúra elképesztően gazdag, ám improvizatív jellege miatt megőrzése, továbbadása meglehetősen nehéz, rögzítése a kamerák megjelenéséig szinte lehetetlennek tűnt.
Az elöljáró az előzményeket is felidézte. Szólt a Gyöngyösbokréta mozgalomról, amely a két világháború között tűzte ki célul a néphagyományok újjáélesztését és színpadi bemutatását, majd a Gyula városához köthető táncházmozgalom kezdeteiről beszélt. Mint mondta, ifj. Halmos Béla és Sebő Ferenc munkájának értékét jól mutatja, hogy a Kodály-módszer mellett a közel fél évszázados múltra visszatekintő táncházmozgalom is felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségének világörökségi listájára. Utalt arra is, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a megnyitó napján a város idén is tiszteletét fejezte ki ifj. Halmos Béla munkássága előtt a család Ecsedi utcai házánál.
A polgármester kiemelte: Gyula városa elsőként adott helyett 1948 tavaszán egy országos néptáncfesztiválnak és versenynek, amelyen több mint nyolcszáz táncos és zenész vett részt. Hozzáfűzte: méltán tekinthető ez a találkozó a Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiválja megalapozójának.
Utóbbiról kifejtette: igazán különleges, hisz nem korlátozódik színpadi produkciókra, hanem kimegy az emberek közé. A hétvégén fellépőkkel lehet majd találkozni a sétálóutcán, a fürdőben, a piacon és a templomokban. Az esemény nemzetközi, idén hét ország tizenhat néptáncegyüttese mutatkozik be városunkban. A magyarországiak mellett Erdélyből, Szerbiából, Törökországból, Görögországból, Kolumbiából és Hong-Kongból érkeztek vendégek. A tisztségviselő arra biztatta a publikumot, kapcsolódjon be az esti táncházakba, hogy megélje a tánc közösségformáló erejét.
A jubileum alkalmából az ünnepségen díjakat is átadtak a fesztivál létrehozóinak és a helyi néptánckultúra néhány emblematikus képviselőjének. Emlékplakettet és oklevelet kapott Patyi Zoltán, a Körös Táncegyüttes művészeti vezetője, Szatmári Sándor egykori fesztiváligazgató, ötletgazda, Gyalog László koreográfus, művészeti vezető, Téglás Ferenc, a Körös Táncegyüttes vezető prímása, Mészáros Zoltán „Gyökér” táncos, valamint édesapja, Varga András munkásságért Asztalosné Varga Judit.
A gálán Görgényi Ernő polgármesternek is gratuláltak, hisz augusztus 20. alkalmából Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta városunk elöljárójának.
A csaknem háromórás műsorban a Berény Táncegyüttes (Mezőberény), a Harruckern Táncegyüttes (Gyula), a Herencia Viva nemzeti táncegyüttes (Bogota, Kolumbia), a Bartók Ifjúsági Táncegyüttes (Horgos, Délvidék), a Vadrózsák (Budapest) és a PLK Lee Shing Pik gimnázium (Hong Kong) egyesített tánckara, a Körös Körül Táncegyüttes (Komádi), a Kikerics táncegyüttes (Segesvár, Erdély), az ankarai tudományegyetem pedagógiai karának folkegyüttese (Törökország), az Eleki Román Hagyományőrző Táncegyüttes (Elek), a Méhkeréki Hagyományőrző Néptáncegyüttes (Méhkerék), az Üllési Fonó Néptáncegyüttes (Üllés), a Körös Táncegyüttes (Gyula), a Matyó Táncegyüttes (Mezőkövesd), a Sloboda Rumenka együttes (Szerbia), a Mygdonia néptánccsoport (Görögország) és a Fesztiválzenekar szórakoztatta a nagyérdeműt.
Dél-Alföld legnagyobb néptáncfesztiválja ma, szombaton is egész napos ingyenes programokra várja az érdeklődőket. Este hattól rendkívüli prímástalálkozó lesz a várkertben, a táncegyüttesek és a budapesti Fitos Dezső Társulat nyolctól adnak műsort a tószínpadon.