csak együtt segíthetünk a koraszülés által érintett családokon
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Ivett
Gyula város önkormányzata, a Koraszülöttmentő Alapítvány és az Erkel művelődési központ összetett műsort állított össze a koraszülöttek idei világnapjára. November 18-án a művelődési házban bábelőadásokkal, népi játszóházzal, zenével és a Gyula Konyha által biztosított, felajánlott finomságokkal várták az érdeklődőket, akiket Kiss János programszervező köszöntött és vezetet végig a kulturális kínálaton az esti zárásig.
A mulatságot a Nevess! Ints bábszínház indította. A csoport a művelődési központ rendszeres fellépői közé tartozik, produkcióit is itt gondolja ki, itt gyakorolja be. És bár velük gyakran találkoznak a nebulók, ezúttal is sikerült megnevettetniük élettel teli, vidám társaságukat.
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Ivett
Táncra és dalolásra ezúttal Kepenyes Pál hangszeres segédletével vállalkozhatott a száznál is több fős gyermeksereg, akiket a Bábika játszóház kézműves gyakorlatokkal és egyéb mókás feladványokkal kényeztetett.
A hivatalos megnyitóbeszédet Abdul doktor, a gyulai Koraszülöttmentő Alapítvány elnöke fogalmazta meg. A főorvos felvázolta a koraszülött világnap történetét, és elmondta, 2011 óta esik november 17-re. Pénteken az Almásy-kastélyt festették lilára, szombaton a művelődési ház homlokzatát. Arra szeretnék ezzel felhívni a figyelmet, hogy egyes családok mekkora nehézségeken mennek át, mennyire súlyos problémáról van szó.
Abdulrahman Mohamed doktor aláhúzta, sajnos Magyarországon eléggé magas a koraszülések száma, ez ellen pedig csak együtt, összefogva érhetünk el eredményeket.
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Ivett
A népszerű gyulai orvos az érintett családoknak kitartást kívánt, és jelezte, bármiben szívesen segítenek, ha kell, megmutatják, merre menjenek, kihez forduljanak, hogy könnyebb legyen az életük.
A gyulai Polgármesteri Hivatal szociálpolitikai és gazdaságfejlesztési osztályvezetője, Sós Judit arról beszélt, hogy november 17-én, a világnapon részt vett Szegeden a Korábban Érkeztem Koraszülött Intenzív Osztály Alapítványának koraszülött napi megmozdulásain. Az összejövetel a Mentorházak és mentorhálózat kialakítása a koraszülöttek és családjaik számára a Dél-alföldi régióban című projekt sajtónyilvános bemutatásával kezdődött, és azzal zárult, hogy lilára színezték a Dómot.
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Ivett
Sós Judit elmondta, hogy az alapítvány támogatást nyert el a Mentorházak és mentorhálózat kialakítása koraszülöttek és családjaik számára a Dél-alföldi régióban című projekt megvalósítására. Ennek keretében 2018 év elején Koramentorházak nyílnak az érintett családok számára, Szeged és Kecskemét mellett városunkban, Gyulán is. A mentorházak a koraszülöttként világra jött gyermekeknek és családjaiknak nyújt majd komplex támogató szolgáltatáscsomagot szakemberek bevonásával, a Perinatális Intenzív Centrummal (PIC) és az önkormányzattal együttműködésben.
Emellett mentorképzést indítanak, és egy regionális mentorhálózatot is kialakítanak a szülők és a szakemberek körében. Örömteli, hogy civil szervezetként egy professzionális programot valósíthatnak meg – húzta alá.