
Noha a hatályos jogszabályi rendelkezések alapján városunknak a fogászati ügyeletet illetően nem áll fenn ellátási kötelezettsége, Csengeri Lajos (Jobbik) képviselő felvetésére a gyulai önkormányzat nemrég szakmai egyeztetést folytatott le a körzetekben tevékenykedő fogorvosokkal és a megyei kórház szájsebészeti osztályának vezetőjével.
Csengeri Lajos elmondása szerint a Pándy Kálmán kórházban szájsebészeti ügyeletet ellátó szakembereket több alkalommal is atrocitás érte, amikor fogászati panaszokkal a csabai ügyeletre küldtek át valakit. A politikus a december 18-ai képviselő-testületi ülésen elhangzó interpellációjában azt javasolta a városvezetésnek, vizsgálja meg egy önkormányzati fenntartású rendelő kialakításának a lehetőségét. A politikus meglátása szerint az is megoldást jelenthetne, ha Gyula a környező településekkel összefogva biztosítaná az ügyeleti ellátást.
Mivel a nem megyei jogú városokban a fogorvosi ügyeleti ellátás nem kötelező feladat, az OEP a felmerülő költségekhez képest minimális összeggel, és kizárólag 24 órás ellátás, illetve 4 órás helyszíni tartózkodás biztosítása esetén járulna hozzá a települési ügyeleti rendszer működtetéséhez – tájékoztatta lapunkat Sós Judit, a polgármesteri hivatal szociálpolitikai és gazdaságfejlesztési osztályának vezetője. Mint megtudtuk, az OEP a napi 4–6 órás ellátást nem finanszírozza, ráadásul az ügyelethez szükséges rendelő kialakítása mintegy 7–9 millió forintba kerülne, ami szintén az önkormányzatot terhelné.
A szakma álláspontja, hogy fogbetegségek többsége előre látható, így azoknál az ellátottaknál, akik rendszeresen járnak fogorvoshoz, nem vagy csak ritkán jelentkeznek azonnali ellátást igénylő akut problémák. Az OEP a megelőző ellátást ingyenesen biztosítja, Gyulán hét felnőtt körzeti fogorvos, egy gyermekfogorvos és három iskola-, ifjúsági fogorvos áll a lakosok rendelkezésére.
Az OEP honlapján található tájékoztató szerint az életkortól függetlenül támogatott, térítésmentesen igénybe vehető fogászati ellátások közé tartozik a sürgősségi ellátás, a szűrővizsgálat, az amalgám és az esztétikus fogtömés, a gyökérkezelés és -tömés évente egyszer, a fogsebészeti ellátás, a fogkő-eltávolítás, az ínyelváltozások kezelése, a szakorvosi beutaló alapján végzett góckutatás, illetve a fog- és szájbetegségek kezelése más alapbetegségekhez kapcsolódóan.
A Gyulai Hírlap megkeresésére dr. Rácz Attila körzeti fogorvos elmondta, Gyulán mintegy húsz évvel ezelőtt működött utoljára fogászati ügyelet. A szakember tapasztalatai szerint a legtöbb esetben indokolatlanul keresték fel az ügyeletet. Mint kifejtette, a valóban előre nem látható, akut problémák mindössze az esetek 10 százalékában fordulnak elő. Dr. Rácz Attila úgy véli, bár a megelőző kezelések ingyenesek, az emberek általában csak akkor keresnek fel fogorvost, ha már baj van. Aki rendszeresen jár fogorvosához, az akut esetekben is fel tudja keresni – tette hozzá.
Csengeri Lajos lapunknak úgy fogalmazott: sajnálattal vette tudomásul, hogy nem sikerült előrelépést elérni az ügyben. A politikus azt is mondta, a Jobbik továbbra céljának tekinti a fogászati ügyeleti rendszer megszervezését és támogatását, emellett a párt valamennyi fogászati kezelést, így a fogpótlást is ingyenessé tenné. Arról, hogy ez mennyibe kerülne az államnak, eddig nem végzett számításokat a Jobbik.