Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Új fejezet nyílt a szívbetegek kezelésében a gyulai székhelyű Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H. É. • HÍREK • 2013. július 02. 16:06
Új fejezet nyílt a szívbetegek kezelésében a gyulai székhelyű Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban
Az Intenzív Kardiológiai Részleg felállításával július 1-jétől szívkatéteres vizságlatokat Gyulán is el tudnak végezni
Szívkatéteres labor nyílt a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban. Fotó: Gyulai Hírlap - Hargittai Éva

Új fejezet nyílt a szívbetegek kezelésében a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban, miután július 1-jén átadták az Intenzív Kardiológiai Részleget. Mivel a Semmelweis-nap alkalmából tegnap munkaszüneti napja volt az egészségügyben dolgozóknak, ma délelőtt tartott sajtótájékoztatót dr. Kovács József főigazgató főorvos a laboratórium megnyitásáról.

Az ország nagy részében a szívkatéteres laboratórium megfelelő időn belül elérhető, míg ez Békés megye nagy részében nem teljesült. A Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház a sürgősségi ellátó osztály ellátását tűzte egyik zászlajára és megteremtették a tárgyi és személyi feltételeket a szívinfarktus modern kezelési módját művelő Intenzív Kardiológiai Részleg felállításával.

- Július 1-jétől a Békés megyében szívinfarktust szenvedett betegek szívkatéteres ellátása Gyulán történik, ugyancsak alkalmas a laboratórium azon betegek ellátására, akiknél az előzetes vizsgálatok jelentős szívkoszorúér szűkületre utaltak. Ilyen esetben a beszűkült koszorúér szakasz katéteres tágítása történik. A szívkatéteres vizsgálat, illetve beavatkozás sürgős és tervezett esetben is hasonlóan indul a beteg teljes körű tájékoztatását követően. A vizsgálat során a beteg ébren van, steril műtői textíliával letakarva fekszik egy speciális vizsgálóasztalon. A pulzusok vizsgálatával az orvos megkeresi a legmegfelelőbb behatolási kaput, ahol érzéstelenítés után egy rövid műanyag csövet vezet be. Ezt követően speciális görbületű, vékony hosszú csövet (katétert) vezetnek fel egészen a szívet ellátó koszorúerek szájadékáig. A szívkoszorúerekbe kontrasztanyagot fecskendezve speciális, kis sugárzást kibocsátó átvilágító készülékkel az egész koszorúér megjelenik a vizsgáló monitorján. Azonnal látszik, hogy szívinfarktus esetén melyik koszorúér melyik szakaszán van vérrög. Tervezett esetben végzett szívkatéteres vizsgálat során a koszorúéren áramlást csökkent érszűkületet keresnek. Mindkét esetben beavatkozásra van szükség, így a diagnosztikához használt katétert lecserélik, hogy a szükséges eszközt le tudják juttatni a koszorúér belsejébe. Szívinfarktus esetén a vérrög leszívását követően az esetek nagy többségében fémhálóból szőtt csövecskét helyeznek el az érben. Az infarktusos beteg ezt követően a kórház kardiológiai őrzőjébe kerül további gyógykezelés céljából. A betegek állapotuktól függően már másnap elhagyhatják a kórházat - avatott be a részletekbe Jambrik Zoltán főorvos.

A beruházás eredményeként az ország legújabb, legmodernebb szívkatéteres laboratóriuma kerül a Békés megyei betegek szolgálatába. 

Dr. Kovács József hangsúlyozta, a kardiológiai szakmai kollégium követelményeinek végrehajtása után a finanszírozási keretet kellett elérni, majd megteremteni a személyi és tárgyi feltételeket. Az egyetemi hátteret Szeged adja, két labor, klinikai központ és rektori jóváhagyást követően indulhatott a szakmai munka Gyulán. Járulékos kérdés a betegek szállítása, mely már helikopterrel is megoldható. Végül az Országos Egészségügyi Pénztár és az országos tiszti főorvos adott zöld utat. Dr. Katona András a kardiológiai osztály osztályvezető főorvosa hozzászólásából kiderült, az 1967-ben létrejött gyulai kardiológiai osztály nem az invazív kardiológia elsajátítását szolgálta. Szívultrahangos vizsgálatot 1981 óta végeznek, ezen kívül ezrével hajtanak végre terheléses és ultrahangos vizsgálatokat. Mintegy tíz év volt szükséges ahhoz, hogy a ötlet megszületésétől a mai állapotot elérje a kórház és invazív vizsgálatokat is végezhessenek az orvosok. Dr. Jambrik Zoltán Ph.D a kardiológiai osztály Invazív Kardiológiai Részleg osztályvezető főorvosa rámutatott, Magyarország jobb helyen szerepel szívinfarktus ellátási rendszerében, mint Anglia és Franciaország. A gyulai kórház önmagában is unikum, hiszen országosan ez az első olyan kórház, mely az első napjától kezdve a hét minden napján 24 órán keresztül alkalmas az ellátásra.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Hargittai Éva
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM