Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Márkus Jánosné, egykori csecsemő- és gyermekápolónő kapta a Diploma Honorist

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H. É. • HÍREK • 2009. október 12. 18:37
Márkus Jánosné, egykori csecsemő- és gyermekápolónő kapta a Diploma Honorist
Gyulán hajnalig ropták a jubileumi idősek napján
Dr. Kovács József és Márkus Jánosné. Fotó: Gyulai Hírlap Online

A 10. alkalommal megrendezett jubileumi idősek napja alkalmából megtelt a Városi Sportcsarnok október 9-én Gyulán. Az estet dr. Perjési Klára polgármester nyitotta meg, aki az elmúlt tíz év nyugdíjasoknak szervezett ünnepségek szép emlékeit idézte fel.

– Rajtunk múlik, hogy jól érezzük magunkat egy közösségben. Meg kell nézni, mit tudunk a közösségnek adni, mert csak az kaphat, aki ad is. A sok-sok emlék között talán az a legemlékezetesebb számomra, amikor az első diploma honoris diplomát adtuk át, de felejthetetlenek voltak a táncversenyek is. Mikor a nyugdíjasokról esik szó, a kor és a betegség kerülnek szóba, ám amíg az ember szeretni tud, pláne ha szerelmes, örökké fiatal marad. Régi mondás, hogy meghalhatunk, de a szerelem örökké él.  Éljen sokáig minden szerető ember, hiszen a szerető szív örökké él – mondta a városvezető, majd két idős embert, dr. Jenei Ferencet és Schriffert Andrásnét köszöntötte házasságkötésük alkalmából.

Városunkban 2002 óta az idősek napján adják át a Diploma Honoris-díjat. A kitüntetéssel a Pándy Kálmán Megyei Kórházban egykor szorgalmasan dolgozó, emberileg kiváló diploma nélkülieket ismerik el. A kuratórium idén Márkus Jánosné munkáját ismerte el Diploma Honoris díjjal.

Márkus Jánosné csecsemő- és gyermekápolónő, a csecsemő osztály egykori főnövére. Karcagon született 1930. január 29-én. 1950-ben Budapesten kezdett ápolóként dolgozni az Antifasiszta Menekültek Ápolóközpontjában. 1953-ban Márkus Jánossal házasságot kötött, ezért Gyulára költöztek. A Gyulán működő menhelyet éppen bővítették, hiszen 12 órás műszakról 8 órásra tértek át, ahol Marikát segédápolóként alkalmazták. A megyei gyermekmenhely a gyermekkórház elődje volt, szintén a Kárpát utcában működött. Márkusné Marika nővért 1953 őszén iskolázták be csecsemő és ápolónő képzőre. Marika a megszerzett képesítéssel három műszakos ápolóként dolgozott. 1963-április 1-jén osztályvezető főnővér lett. Csendes, közvetlen, mindig segítőkész volt. 1984 októberében fertőző részleget alakítottak ki, a részleg ápolási munkájának megszervezésére Marika nővért kérték fel, amelyre pályája koronájaként emlékszik vissza – ismerte meg a közönség a laudációból Marika néni életének főbb állomásait.

– Ha még egyszer kezdeném, akkor is a gyermekápoló lennék. A gyermekek sírása engem sosem zavart. Nem azért, mert nem sajnáltam, hanem azért, mert segíteni akartam rajta. A könyörgő gyermek ugyanis szívfájdító látvány számomra – mondta Marika néni, amikor pályáját összegezte.

A kitüntetést egy virágcsokor kíséretében dr. Köteles Lajos, a Szent István Egyetem Egészségtudományi és Környezet-egészségügyi Intézetének főigazgatója és dr. Kovács József, a Pándy Kálmán Megyei Kórház főigazgatója adta át.

– Két Magyarország van, a csillogó, divat kreálta sztárok világa, a másik a miénk, a mindennapok világa, ahol teljesen más értékrendek szerint szerveződik az élet. Lehet, hogy az egyik vonzó, de csak divatos. Az életet, a társadalom folytonosságát az egyszerű emberek teremtik meg ebben az országban. Eddig is így volt, és ezután is így lesz. Nem véletlen, hogy a Diploma Honoris Gyulán alakult meg, és csak itt van. Ebben a városban tradíciója van a gyógyítás és mások szenvedését enyhítő munkának. Örülünk neki, hogy abban a kiváló sorban, amelyet eddig kiváló ápolók töltenek be, újabb ápoló lépett, és tekinthetjük példaképnek. Nem csupán egy embert szeretnénk kiemelni. Azt szeretnénk kiemelni, hogy minden ember életének egy fontos üzenete van: minden embernek van küldetése ezen a Földön, ha megtalálja azt a célt, amelyet ő tud a legjobban teljesíteni. A mostani kitüntetett is megtalálta élete értelmét. Köszönjük neki ezt az alkotó életet, Isten áldja meg érte – méltatta a díjazottat dr. Köteles Lajos.

Az év nagypapája díjat Végvári József egykori agronómus kapta. Az év nagymamája elismerést Csordás Józsefné Szabó Erzsébet, a Tanyavilágban Élők Érdekvédelmi Egyesülete elnöke érdemelte ki. A protokoll-események után a mulatás, nótázgatás, evés-ivás és tombola kapta a főszerepet. Bokor János, a Magyar Köztársaság arany érdemkeresztjével kitüntetett nótaénekese produkciója után a Ricsi Trió melódiáira ropták hajnalig a táncos lábú vendégek.

 

Végvári József, Csordás Józsefné Szabó Erzsébet, dr. Perjési Klára és Gerhard Stengel. Fotó: Gyulai Hírlap Online
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)