A környezet- és természetvédelem, valamint a vízügy feladatainak összehangolása érdekében január 1-jétől megalakult a Nemzeti Környezetügyi Intézet. A szervezetnek Budapesten kívül 12 városban működik kirendeltsége, köztük Gyulán is, melynek vezetője Tóthné Ambrus Éva lett. A Belügyminisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium vízgazdálkodással kapcsolatos feladatmegosztása, valamint jogszabály-módosítás miatt a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok január 1. napjától vízügyi igazgatóságok elnevezéssel működnek tovább.
A gyulai székhelyű igazgatóság neve a korábbi Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szervezeti névről Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) névre változik. A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság a belügyminiszter irányítása alatt álló, önállóan működő és gazdálkodó központi költségvetési szerv – áll a KÖVIZIG közleményében.
A Gyulai Hírlap kérdésére dr. Teplán István, a Nemzeti Környezetügyi Intézet (NeKI) január 4-ével megbízott főigazgatója elmondta: – A Nemzeti Környezetügyi Intézet a Vidékfejlesztési Minisztérium klasszikus háttérintézménye, és bár nem annak újraalakítása, mégis hasonlít az egykori Környezetgazdálkodási Intézethez. A NeKI feladatkörébe tartozik az állapotfelmérés, adatbázisok kezelése és fejlesztése, jelentés a minisztériumoknak és az Európai Uniónak. Az intézmény ezen kívül megfelelő információval, szaktudással segíti a szakpolitikát. Elvégezzük a szabályozások előzetes vagy utólagos hatásvizsgálatát, kezeljük az adatbázisukat, naprakészen tartunk és bővítünk egy sor olyan fontos adatbázist, amelyekre támaszkodni lehet akár a természet, a környezet vagy a vízügy területén.
–Az átalakítás Gyulán rendkívül jól előkészített volt, ezért dr. Görgényi Ernő polgármestert és Bak Sándort, a KÖVIZIG igazgatóját is köszönet illeti. Mindketten nagy figyelmet fordítottak arra, hogy a gyulai intézmények befogadják és számon tartsák a NeKI-t, mint fontos új intézményt. A korábbi jó együttműködést természetesen szeretnénk folytatni. Én és a megbízóim is – dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár – azt szeretnénk, hogy egy európai színvonalú környezetügyi háttérintézmény jöjjön létre. A jövőben tervezünk munkaerő-felvételt, bár még nem lehet tudni, hány fő szakirányú végzettségű személy részére adódik új munkalehetőség Gyulán – mondta dr. Teplán István a Gyulai Hírlap kérdésre.

























