
A bab vagy népies nevén paszuly, fuszulyka éppen úgy, mint a borsó, a lencse és a szójabab, a hüvelyesek csoportjába tartozik. Hazánkba a török hódoltság idején került, nagy kerülővel, mivel őshazája Dél-Amerika.
A szárazbab jelentős mennyiségű fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, de kiemelkedően magas a kálium, magnézium, foszfor és kalcium, cink, mangán és nikkel, a vitaminok közül a B1-, B2-vitamin és a folsavtartalma. Élelmirost is sok van benne, elsősorban cellulóz, amely emésztetlenül kerül a vastagbélbe, ahol a baktériumok erős gázképződéssel bontják. Alapos főzéssel elejét vehetjük e kellemetlen jelenségnek és az így felpuhított héj nem gátolja, hanem serkenti a bélműködést. Az emésztőrendszer megbetegedéseiben viszont kerülni kell a szárazbab fogyasztását egyéb összetevői miatt, még áttört formában is panaszt okozhat.
Kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás esetén, 10 naponként két-három alkalommal szerepeljen szárazhüvelyes valamilyen formában az étlapon. Az élelmiszeripar is számos ételkonzervet készít szárazbab felhasználásával, de már találkozunk az üzletek polcain - elsősorban importból származó - bab vagy bab alkotórészt tartalmazó salátával is.
A szárazbabételek a magyar lakosság körében közkedveltek, leginkább bableves, babgulyás, szárazbabfőzelék, babos káposzta, sólet formájában kerül az asztalra. Számos saláta alkotórésze lehet, és főleg a színes babok ízben olyan gazdagok, hogy már egy pár szem is kellemes ízkompozíciót eredményez.
Bármelyik babos étel elkészítésénél fontos szabály, hogy főzés előtt áztassuk be pár órára, de lehet egy éjszakára is, majd alaposan főzzük meg.
Ketchupos babsaláta
80 dkg fehér szárazbab
50 dkg vöröshagyma
5 dkg fokhagyma
2 dl ecet (10%-os)
4 db babérlevél
15 dkg ketchup
0,5 dl étolaj
konyhasó ízlés szerint
friss őrölt bors ízlés szerint
A babot jól mossuk meg és egy éjszakán át áztassuk. Másnap a sóval, babérlevéllel ízesített vízben főzzük puhára, majd a főzővízben hagyjuk kihűlni. Ezután szűrjük le, keverjük össze a karikára vágott vöröshagymával, a zúzott fokhagymával és az ecettel, borssal, olajjal elkevert ketchuppal. Egy napig hűtőszekrényben érlelve tálaljuk.
Energia: 3617 kcal
Fehérje: 187,5 g
Zsír: 58 g
Szénhidrát: 553 g
Kb. 700Ft-ból készül el.
Babos-csirkés „pite”
80 dkg darált csirkemell
4 gerezd fokhagyma
30 dkg vöröshagyma apróra vágva
50 dkg sárgarépa
80 dkg paradicsom
50 dkg főtt tarkabab
1 kg főtt burgonya
2,5 dl tej
20 dkg alacsony zsírtartalmú sajt
50 dkg párolt zöldbab
Pirítsuk össze a darált húst a fokhagymával, a vöröshagymával és a felszeletelt sárgarépával egy serpenyőben. Adjuk hozzá a paradicsomot, valamint a babot, és mérsékelt lángon 20 percig pároljuk. Pürésítsük a főtt burgonyát a tejjel. Tegyük a darált húsos ragut egy hőálló üvegtálba, simítsuk el rajta a burgonyapürét, szórjuk meg a lereszelt sajttal, majd 20 percig süssük 190 fokon. Közben főzzük meg a zöldbabot, és köretként tálaljuk a pitéhez.
Energia: 6480 kcal
Fehérje: 506,5 g
Zsír: 93 g
Szénhidrát: 831,5 g
Kb. 2000-2200Ftból elkészülhet ez az étel.
Szendvicskrém
35-40 dkg előre beáztatott szárazbab
1 tojás sárgája
mustár és olaj a majonézhez
tejszín
só
fokhagyma, vagy vöröshagyma
A beáztatott babot nagyon puhára főzzük, majd leszűrjük. Összeturmixoljuk az előre kikavart majonézzel, tejszínnel, sóval és fokhagymával. Fél óra múlva már fogyaszthatjuk is.
Energia: 840 kcal
Fehérje: 94,9 g
Zsír: 73,8 g
Szénhidrát: 233,5 g
A krémünk 400-500 Ft-ba kerül.
Jó étvágyat!