Forrás: Facebook
Emlékévet szerveznek 2028-ban Gyulán a világszerte az egyik legnagyobb reneszánsz festőművészként számon tartott Albrecht Dürer halálának 500. évfordulója alkalmából – közölte Görgényi Ernő polgármester hivatalos közösségi oldalán.
A képviselő-testület csütörtöki ülésén a városvezető javaslatára szaktanácsadó testületet hozott létre, melynek feladata, hogy az emlékév szakmai és kulturális programjait előkészítse.
A polgármester emlékeztetett: Albrecht Dürer 1528. április 6-án hunyt el. A világhírű festő édesapja az akkor Gyula mellett található, ma a város közigazgatási területén fekvő egykori Ajtós községből vándorolt ki Nürnbergbe.
A művész a Családi krónikában így számolt be származásáról: „Az idősebb Albrecht Dürer a Magyar Királyságban született az ő nemzetségéből, a nyolc mérföldnyire Várad alatt lévő Jula nevű városka közelében, egy közvetlenül mellette fekvő Eytas nevű kis faluban, nemzetsége pedig ökrökből és lovakból élt.”
Görgényi Ernő kiemelte: Albrecht Dürert egyike volt a legnagyobb hatású német festőknek. Halálának évfordulójáról a művészettörténeti jelentőségéhez és Gyula város kultúrájához méltó ünnepségsorozattal szeretnének megemlékezni – tette hozzá.
Mint írta, a programsorozat kiváló alkalmat biztosít arra, hogy kultúrdiplomáciai eszközökkel erősítsék Gyula nemzetközi városmarketingjét. A 2028-as évforduló lehetőséget teremt, hogy megerősítsék a város kulturális identitását és örökségtudatát; hogy kiemelkedő nemzetközi kulturális kapcsolatokat építsenek ki; hogy új látogatói rétegeket szólítsanak meg; valamint hogy Gyulát felhelyezzék a nemzetközi kulturális térképre – sorolta.
Arról is beszámolt, hogy az emlékév programjait az önkormányzat oktatási és kulturális bizottsága készíti elő, munkájukat a szaktanácsadó testület segíti. A testület elnöke Görgényi Ernő polgármester, tagjai: Alt Norbert és Kónya István alpolgármesterek, Durkó Károly, az oktatási és kulturális bizottság elnöke, Csige Gábor jegyző, Pacadzisz Oresztész, az önkormányzati és kulturális osztály vezetője, Béres István főépítész, Elek Tibor, a Gyulai Várszínház NKft. ügyvezetője, Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc NKft. ügyvezetője, Liska András régész, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője, Komoróczki Aliz, a Gyulai Turisztikai NKft. ügyvezetője, Erdész Ádám történész, valamint Matiszlovics Tibor, az Innovációs és Kulturális Minisztérium képviselője.