A munkajoggal, munkaüggyel, környezetvédelmi joggal, ESG gazdasági joggal és compliance-szel is foglalkozó jogász elmondta: az Európai Unióban kialakulóban lévő gazdasági környezet arra ösztönzi a vállalkozókat, hogy minél fenntarthatóbban végezzék a tevékenységüket. A cél, hogy a rövid távú profitmaximalizáló hozzáállást felváltsa a hosszú távú, etikus profitmaximalizálás szemlélete.
A három fő terület, amelyre a gazdasági irányelvek kiterjednek: a környezetvédelem, a dolgozói jóllét és a gazdasági versenyképesség. Ha a vállalkozások megfelelnek az úgynevezett ESG-szemléletnek (az angol mozaikszó az environment (környezet), a social (társadalom) és a governance (vállalat vezetés/irányítás) szavakból ered), sokkal eredményesebben, hatékonyabban működhetnek – hangsúlyozta a szakember, aki jövőre hivatalosan akkreditált ESG-tanácsadó lesz, amely a legmagasabb státusz ezen a területen.
Mint ismertette, a kötelező fenntarthatósági irányelvek egyelőre a nagyvállalatokra vonatkoznak, de mivel ezek csak olyan beszállítókkal tudnak majd együttműködni, amelyek szintén megfelelnek ezeknek az elvárásoknak (többek között az energiagazdálkodás és a hulladékkezelés terén), a kkv-knak már most érdemes váltaniuk, ha nem akarnak versenyhátrányba kerülni. Emellett azért is jó időben lépni, mert az új modell bevezetése akár több évet is igénybe vehet, így aki megvárja, hogy kötelező legyen a szemléletváltás, kevés ideje lesz az átállásra – tette hozzá.
Arra is rámutatott, hogy mivel jogszabályi előírásokról van szó, a vállalkozóknak érdemes szakjogásztól segítséget kérniük. Kiemelte: irodája a térségben az egyetlen, amely ennyi szakterületre kiterjedően tudja segíteni a vállalkozásokat.
Dr. Altorjay Eleonóra hangsúlyozta: tősgyökeres Békés vármegyeiként szívügyének tekinti, hogy a helyi kkv-kat segítse a fennmaradásban. Mint fogalmazott, segítő szemléletű jogászként az a munkája, hogy egyfajta „segítőtársként” levegye a terhet a hozzá forduló cégvezetők válláról, akik így a mindennapi feladataikra tudnak koncentrálni. Hozzáfűzte: az ügyvezetőknek a jogszabályok lehetőséget adnak arra, hogy külsős szakembereknek kiszervezzék azokat a feladatokat, amelyekhez nincs megfelelő szaktudásuk.
Kifejtette: többek között a hatósági adatszolgáltatásban, a különböző szabályoknak való megfelelésben, a jogszabály előírta belső szabálymódosításokban és a munkaügyi feladatokban tud segítséget nyújtani. Példaként említette a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) díj számítását, bevallását, az energetikai működéssel kapcsolatos adatszolgáltatást a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH), a munkaüggyel és a társadalombiztosítással kapcsolatos hatósági előellenőrzést. Emellett a szakember a környezetirányítási rendszerek (EMS) követelményeit meghatározó ISO 14001 terén is végezhet felkészítő auditokat.
Dr. Altorjay Eleonóra kitért arra is, hogy irodája közmű- és hivatali ügyintézést is vállal. Egyebek mellett szerződésmegszüntetéssel, -kötéssel és -átírással, panaszkezeléssel, valamint lakcímkártya- és gépjármű-ügyintézéssel kapcsolatban fordulhatnak hozzájuk a lakosok.
Elérhetőség: +36-20/7700-606, info@draltorjay.hu, www.draltorjay.hu.